وزیر نیرو گفت: برای جبران 200 ساعت پیک تابستان، سالانه هزار میلیارد تومان هزینه می‌کنیم که امیدواریم بتوانیم با کمک مردم از میزان مصرف برق در تابستان کاسته شود.

به گزارش خبرگزاری موج، رضا اردکانیان، وزیر نیرو امروز (سه‌شنبه) در بازدید از کارخانجات شرکت مپنا در جمع خبرنگاران با اشاره به توانایی‌های این مجموعه اظهار داشت: این شرکت از منابع انسانی ارزشمند برخودار است و کارهای ارزشمندی را در بخش های مختلف صنعت برق انجام داده است.
 وی افزود: ظرفیت سازی عظیمی در این گروه صورت گرفته است که امیدواریم صنعت برق از این امکان نهایت استفاده را داشته باشد؛ با این حل ما هنوز فاصله قابل ملاحظه ای برای استفاده از ظرفیت‌های انسانی خود جهت اعتلای صنعت برق داریم.
اردکانیان تصریح کرد: متاسفانه فعال کردن بخش قابل توجهی از این ظرفیت‌ها در زمان تحریم‌های ظالمانه کند شد، اما امیدواریم در فضای پساتحریم بتوانیم از این فرصت استفاده و در رقابت با شرکت‌های خارجی موفق‌تر ظاهر شویم. 

راه پیموده نشده درازی در صنعت برق داریم

وزیر تاکید کرد: ما هنوز راه پیموده نشده درازی در صنعت برق داریم، اما این به معنای نبود ظرفیت در این کشور نیست، بلکه همان طور که اشاره کردم، از ظرفیت‌های انسانی و فنی بسیار ارزشمندی برخودار هستیم.

سعی کنیم به جای هزینه‌های کلان به سمت مدیریت تقاضا و مدیریت مصرف حرکت کنیم

وی در ادامه با اشاره به اینکه باید هزینه های میلیادری تامین مصرف برق در تابستان را کاهش دهیم، اظهار داشت: سالانه کشور مجبور شده برای جبران 200 ساعت پیک تابستان، سالانه هزار میلیارد تومان هزینه کند، باید از این عبور کرده و سعی کنیم به جای هزینه‌های کلان به سمت مدیریت تقاضا و مدیریت مصرف حرکت کنیم.

مسیر توسعه تکنولوژی انرژی‌های نو
وزیر نیرو در ادامه گفت: مپنا می تواند با تداوم سرمایه گذاری خود در حوزه ذخیره سازی انرژی و تکنولوژی‌های ذخیره‌سازی انرژی، زمینه مدیریت مصرف را با ارائه خدمت در ساعات غیرپیک از طریق ذخیره سازه‌ها فراهم آورد.

مسیر توسعه تکنولوژی انرژی‌های نو می‌بایست تداوم پیدا کند

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های گروه مپنا در حوزه تولید ژنراتورها و توربین های بادی گفت: مسیر توسعه تکنولوژی انرژی‌های نو می‌بایست تداوم پیدا کند و چنان که در این بازدید ملاحظه شد مپنا این تونایی را دارد که در این زمینه پاسخگویی نیازهای منطقه نیز باشد.

امیدواریم بتوانیم اقتصاد برق را به یک سامان دهی حداقلی برسانیم

اردکانیان تصریح کرد: در خصوص افزایش راندمان نیروگاه‌های کشور نیز برنامه تفصیلی خوبی توسط معاونت برق و انرژی تهیه شده که امیدواریم بتوانیم با کمک مردم از میزان مصرف برق در تابستان کاسته و اقتصاد برق را به یک سامان دهی حداقلی برسانیم.
وزیر نیرو در ادامه با اشاره به میزان تامین آب شهرها و روستاهای کشور، گفت: در حال حاضر حدود 99 درصد از شهرهای کشور و بخش قابل توجهی از روستاها به آب شرب سالم دسترسی دارند.
اردکانیان تاکید کرد: عمده مشکل ما به بخش فاضلاب و استفاده از این منبع ارزشمند برای جبران بخشی از کاستی‌های خود به ویژه در بخش صنعت و کشاورزی باز می‌گردد که امیدواریم بتوانیم با جذب سرمایه گذار و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این بخش نیز به یک حد قابل قبولی برسیم.

میزان پساب تولید شده در بخش شرب و صنعتی حدود 4.3 دهم میلیارد مترمکعب است

وی در پایان گفت: در حال حاضر میزان پساب تولید شده در بخش شرب و صنعتی حدود 4.3 دهم میلیارد مترمکعب است که تنها 1.2 دهم میلیارد مترمکعب آن تصفیه می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج