پیتر ساترلند، مدیرکل سابق سازمان جهانی تجارت که همچنین رئیس هیات مدیره غول نفتی BP و گلدمن ساکس اینترنشنال بود روز یکشنبه در سن ۷۱ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری موج، شبکه تلویزیونی RTE با اشاره به بیانیه خانواده پیتر ساترلند، در خبری اعلام کرد ساترلند که جوانترین دادستان کل ایرلند و پس از آن جوانترین کمیسر اتحادیه اروپا در دهه ۱۹۸۰ بود، مدتی بود که بیمار بود.

لئو وارادکار، نخست وزیر ایرلند در بیانیه‌ای اعلام کرد پیتر ساترلند از هر لحاظ یک دولتمرد، یک ایرلندی و یک اروپایی متعهد و یک شخصیت بین‌المللی سرافراز بود که طی چند دهه اخیر مشارکت قابل توجهی در ایرلند، اروپا و جهان داشت.

وی در سال ۱۹۴۶ در دوبلین به دنیا آمد و در سن ۳۵ سالگی به سمت دادستان کل ایرلند منصوب شود و چهار سال بعد به عنوان کمیسر اتحادیه اروپای ایرلند انتخاب شد.

ساترلند در سال ۱۹۸۹ از بروکسل بازگشت و پس از یک مدت فعالیت به عنوان رئیس هیات مدیره بانک "الاید آیریش بانک"، در سال ۱۹۹۵ نخستین رئیس سازمان جهانی تجارت شد در حالیکه پیش از آن مدیریت پیمانGATT را برعهده داشت.

ژان کلود یانکر، رئیس کمیسیون اروپا با تمجید از نقش بین‌المللی وی در عرصه تجارت، سیاست و حقوق بشر، ساترلند را یک غول ایرلندی، اروپایی و عرصه جهانی توصیف کرد.

یک سخنگوی سازمان جهانی تجارت گفت: مدیریت، بینش و شجاعت ساترلند در تولد این نهاد تجارت جهانی سازنده بود.

همزمان با مدیریت سازمان جهانی تجارت، ساترلند در گلدمن ساکس و شرکت BP نیز حضور داشت. وی در فاصله سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۹ رییس هیات مدیره غول نفتی BP بود که طولانی‌ترین خدمت در سمت ریاست هیات مدیره این شرکت به شمار می‌رود و سمتش در گلدمن ساکس اینترنشنال را حتی به مدت طولانی‌تری از این حفظ کرد و در سال ۲۰۱۵ پس از ۲۰ سال فعالیت، بازنشسته شد.

بر اساس گزارش رویترز، ساترلند که یکی از مدافعان پرشور جهانی سازی و اتحادیه اروپا و یکی از معروفترین چهره‌های عمومی ایرلند در عرصه بین‌المللی بود، تا نزدیک به زمان مرگش به سمت خود به عنوان نماینده ویژه دبیرکل مهاجرت بین‌المللی سازمان ملل متحد ادامه داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج