در حالی که روابط ایران و روسیه در حال نزدیک تر شدن است، جمهوری تاتارستان روسیه شروع به افزایش ۵ برابری حجم مبادلات تجاری با ایران کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، در حالی که روابط ایران و روسیه در حال نزدیک تر شدن است، جمهوری تاتارستان روسیه شروع به افزایش 5 برابری حجم مبادلات تجاری با ایران کرده است.

با وضع تحریم های غرب علیه روسیه، تاتارستان به عنوان گذرگاه ورود محصولات کشاورزی صادراتی استان خراسان رضوی ایران به روسیه شده است.

روز 20 دسامبر یک نمایشگاه ویژه محصولات ایرانی با حضور 40 تولید کننده که عمدتا از استان خراسان رضوی بودند در قازان آغاز به کار کرد. میزان استقبال از این نمایشگاه به حدی بود که برگزار کنندگان انتظار چنین حضوری را نداشتند.

پیش از آغاز این نمایشگاه، علیرضا رشیدیان، استاندار استان خراسان رضوی و سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه دیدار هایی را با مقامات محلی از جمله رستم مینی خانوف، رئیس جمهوری تاتارستان انجام دادند. در این دیدار، رئیس جمهوری تاتارستان نسبت به افزایش حجم مبادلات تجاری با ایران ابراز علاقمندی کرد. وی گفت: «امروز حجم مبادلات کالا بین ایران و تاتارستان رشد خوبی را شاهد است اما حجم این مبادلات هنوز پایین تر از هدف گذاری ماست... آمارها باید 5 تا 10 برابر شود نه یک و نیم برابر... پتانسیل استان خراسان رضوی و جمهوری ما اجازه این رشد را می دهد.»

مینی خانوف افزود، موضوع برقراری پروازهای مستقیم بین تاتارستان و استان خراسان رضوی در نشستی با حضور نمایندگان شرکت ماهان ایر مورد بررسی قرار گرفته است.

همچنین الکسی پسوشین، نخست وزیر تاتارستان در مجمع تجاری ایران و تاتارستان با بیان اینکه ایران یکی از شرکای اولویت دار تاتارستان است گفت، حجم تجارت خارجی تاتارستان با ایران سال گذشته با رشدی 1.6 برابری به 13.3 میلیون دلار رسیده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج