مصر شبکه الکتریسیته خود را به عربستان سعودی متصل خواهد کرد و به سیستمی که در خاورمیانه به همسایگان اجازه می‌دهد برق را با هم به اشتراک بگذارند، متصل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از بلومبرگ انگلیسی، مصر شبکه الکتریسیته خود را به عربستان سعودی متصل خواهد کرد و به سیستمی که در خاورمیانه به همسایگان اجازه می‌دهد، برق را با هم به اشتراک بگذارند، متصل می‌شود.

 
محمد شاکر، وزیر برق مصر، در کنفرانسی در قاهره گفت که این اتصال حدود ۱.۶ میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت که ۶۰۰ میلیون دلار آن را مصر پرداخت خواهد کرد.
 
او ادامه داد که قراردادهای ساخت این شبکه در مارچ و آوریل امضاء خواهد شد و عملیات ساخت این پروژه هم ۲ سال طول خواهد کشید. در زمان‌های وجود انرژی الکتریکی مازاد در شبکه، مصر می‌تواند الکتریسیته خود را صادر کند و در زمان‌ افت انرژی هم می‌تواند برق مورد نیاز را وارد کند.
 
شاکر گفت: این پروژه ما را قادر می‌سازد تا از تفاوت زمانی اوج مصرف در دو شبکه، بهره‌مند شویم. همچنین قابلیت اعتماد به شبکه هم افزایش می‌یابد.
 
انتقال الکتریسیته بین مرزهای کشورهای خلیج فارس، برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ امکان‌پذیر شد و یک شبکه برق، قطر، کویت، عربستان سعودی و بحرین را به هم متصل کرد.
 
هدف از این شبکه این بود که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بتوانند در مواقع اضطراری از یکدیگر برق وارد کنند.
 
شاکر گفت که اگر در بحران قطعی برق ۲۰۱۴، مصر، که عضو جی‌سی‌سی (شورای همکاری خلیج فارس) نیست، به شبکه برق عربستان متصل بود، آن وضعیت تغییر می‌کرد.
 
او ادامه داد که لینک ارتباط دهنده شبکه مصر با عربستان سعودی باید دارای ظرفیتی ۳۰۰۰ مگاواتی باشد. آقای وزیر گفت که مصر دارای یک شبکه رابط ۴۵۰ مگاواتی با اردن و یک ارتباط شبکه ۲۰۰ مگاواتی با لیبی است.
 
او گفت که مصر به دنبال این است که از موقعیت استراتژیک خود برای اتصال به شبکه‌های دیگر برق آسیا و آفریقا، استفاده کند.
عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج