در طی دولت یازدهم یکی از سیاستهای اصولی، توسعه صادرات و بازارهای صادراتی بوده است. در بخش فولاد این افزایش منجر به پیشی گرفتن صادرات ( 5946 هزار تن) از واردات (3880 هزار تن) در سال 1395 گردید.

به گزارش خبر گزاری موج، متن جوابیه روابط عمومی فولاد مبارکه اصفهان در پاسخ به اظهارات اخیر راغفر بشرح زیر می باشد:

 

باسمه تعالی

در روزهای اخیر اظهار نظر دکتر راغفر در خصوص گزارش تلویزیونی رییس جمهور محترم، توسط برخی از رسانه­ ها منعکس گردید. محتوای منتشر شده به نقل از ایشان که بخش مهمی از آن در خصوص وضعیت صنعت فولاد و عملکرد فولاد مبارکه می­باشد حاوی مطالب ناصحیح و برگرفته از اطلاعات غلط است. لذا در این خصوص نکات زیر جهت استحضار مورد اشاره قرار می­گیرد:

 

توسعه صادرات و بازارهای صادراتی از سیاست های اصولی دولت یازدهم

در طی فعالیت دولت یازدهم، یکی از سیاستهای اصولی، توسعه صادرات و بازارهای صادراتی بوده است. در بخش فولاد این افزایش منجر به پیشی گرفتن صادرات ( 5946 هزار تن) از واردات (3880 هزار تن) در سال 1395 گردید. این روند همچنان ادامه داشته به نحوی که از ابتدای سال 1395 تا پایان آبان 1396در فولاد مبارکه بیش از 2 میلیون و 280 هزار تن محصول صادر شده که 40 درصد آن به اروپا بوده است.

 

موضوع دامپینگ فولاد مبارکه در بازار اروپا صحت ندارد

اخیرا در مهرماه 1396 و به دلیل درخواست تولید کنندگان فولاد در اتحادیه اروپا، این اتحادیه اقدام به وضع تعرفه بر واردات ورق گرم از کشورهای اصلی صادر کننده شامل روسیه، اوکراین، برزیل و ایران نموده است. ضمنا پیش­تر، این اتحادیه تعرفه ضد دامپینگ بر واردات از چین وضع نموده بود. این تعرفه برای روسیه 96 یورو و برای ایران 57 یورو می­باشد. این تعرفه صرفا بر محصول خاص بوده و لذا صادرات به اروپا در سایر محصولات همچنان در حال انجام است. همچنین به صراحت اخبار موجود در رسانه ­های اروپایی نظیر رویترز موضوع دامپینگ فولاد مبارکه در بازار اروپا منتفی بوده و لذا هیچگونه اقدام جریمه­ ای اتفاق نیفتاده است.

 

افزایش قیمت در فرایند عرضه و تقاضا در بورس کالا اتفاق می افتد

فرایند قیمت­ گذاری بر محصولات فولادی از سالها پیش مبتنی بر مکانیزم عرضه و تقاضا و در بورس کالا اتفاق می­ افتد. اخیرا صنعت فولاد در سطح جهانی پس از رکود و کاهش قیمت چند ساله، شاهد رونق و افزایش در قیمت­ها بوده است. افزایش در قیمت نهاده ­های تولید نظیر سنگ آهن و مواد مصرفی نظیر الکترود موجب شده که در داخل کشور نیز رشد قیمت در محصولات فولادی ایجاد شود. این افزایش هرچند به مراتب کمتر از افزایش ­های جهانی است اما به طور معمول در فرایند عرضه و تقاضا در بورس کالا اتفاق افتاده است.

 

ادعای ارزان فروشی فولاد مبارکه در سطح جهانی کذب است

ادعای ارزان فروشی در سطح جهانی یکی از اتهام­ های دیگری است که در این سخنان به صنعت فولاد از جمله فولاد مبارکه زده شده است. آمارهای موجود نشان می­دهد فولاد مبارکه در دوره­ های مختلف محصولات خود را مطابق قیمت جهانی عرضه کرده است. اطلاعات مورد اشاره در صحبتهای آقای راغفر مربوط به گزارش مغرضانه­ ای است که توسط گروه خاصی از مرتبطین با واردکنندگان فولاد مطرح شده و در زمان انتشار پاسخ مشروح آن توسط فولاد مبارکه اعلام گردید.

 

سخن پایانی

کسانی که دل در گرو رشد و تعالی کشور دارند باید افتخار کنند که صنعت فولاد در کشور در سالهای پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و خصوصا در سالهای اخیر رشد قابل عنایتی داشته است. رهبری معظم انقلاب در ابتدای سال 1396 در سخنان خود به رشد 15 برابری تولیدات فولادی نسبت به پیش از انقلاب اشاره نمودند. ریاست محترم جمهور هم از صادرات به اروپا به عنوان یک افتخار برای صنعتگر داخلی یاد کردند. جای تعجب است که برخی فقط علاقه­ مند به اعلام ناکامی­ ها و ناتوانی­ ها هستند. امروز فولاد مبارکه بزرگترین تولید کننده فولاد در خاورمیانه و شمال آفریقاست و محصولاتش به بیش از 40 کشور دنیا صادر شده است. محصولی که در سایر کارخانه­ ها مورد استفاده بوده و لذا بایستی از سطح مطلوبی از کیفیت برخوردار باشد. ظرفیت فولاد مبارکه در طی 4 سال اخیر رشدی 38 درصدی داشته که ناشی از سرمایه گذاری 6000 میلیارد تومانی بوده است. سهامدار فولاد مبارکه میلیونها دارنده سهام عدالت بوده که امروزه از پویایی این شرکت و پایداری در سوددهی خوشنود هستند. خطاب این صنعت ارزشمند که به حق آن را مولود انقلاب می­نامیم به کارتل فولاد زیبنده کسی که نام استادی در دانشگاه را با خود همراه می­کند نیست. جناب آقای دکتر راغفر! در فولاد مبارکه حضور یابید تا از نزدیک در خصوص مجاهدت 14000 انسان تلاشگر و بی ادعا منصفانه سخن برانید.

روابط عمومی فولاد مبارکه اصفهان

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج