رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه عدم عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی امری سیاسی است، گفت: ایران بزرگترین غایب در سازمان تجارت جهانی است و در این شرایط برای پر کردن خلاء موجود باید به سمت برقراری تعرفه‌های ترجیحی با دیگر کشورها برویم.

به گزارش خبرگزاری موج، محمود لاهوتی در جلسه هم اندیشی تشکلات صادراتی حوزه صنایع غذایی که با حضور مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در محل اتاق بازرگانی تشکیل شد اظهار کرد: کشور همسایه ما افغانستان سال گذشته توانست به سازمان تجارت جهانی بپیوندد و تعرفه‌های خود را متعادل با تعرفه‌های جهانی  کند. بر همین اساس یکی از مشکلاتی که در صادرات رخ داده آن است که تعرفه این کشورها برای واردات کالاهای ایرانی و ترک دیگر متفاوت است بنابراین باید سعی شود که خلاء حضور ایران در سازمان تجارت جهانی را از طرق دیگر مانند برقراری تعرفه‌های ترجیحی پر کنیم.

ایران بزرگترین کشور خارج از سازمان تجارت جهانی (WTO)  است

وی افزود: ایران بزرگترین کشور خارج از سازمان تجارت جهانی (WTO)  است و باید توجه داشت که دلیل این عدم عضویت ایران در سازمان یاد شده سیاسی است.

لاهوتی گفت: کشوری مانند چین زمانی که عضو سازمان تجارت جهانی نبود این مشکل را با انعقاد قراردادهای ترجیحی خنثی کرد و میزان حجم تجارت خود را تعدیل کرد بنابراین قبل از  اینکه در تمام کشورهای دنیا بازار به روی کالاهای ایران بسته شود باید مشکلات را از طرقی مانند قراردادهای ترجیحی برطرف کرد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد: بازارهای ایران امروزه به راحتی توسط رقبا کنار زده می‌شود که یکی از مهمترین دلایل آن همین موضوع تعرفه‌ها است.

وی تصریح کرد: تجار کشور انتظار دارند که امروز اگر کتاب مقررات صادرات و واردات منتشر می‌شود حداقل تا یک سال امکان حداقل تغییر تعرفه در آن نباشد تا بتوانند تصمیم‌گیری لازم را داشته باشند.

لاهوتی ادامه داد: در حوزه رفع موانع تولید صادرات محور وزیر جهاد در شروع دولت دوازدهم کارگروهی را تشکیل و اعضایی را برای حضور در آن انتخاب نمود تا موانع صادراتی را در بخش کشاورزی کشور بردارد تا صادرات این حوزه افزایش یابد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار امیدواری کرد که بتوانیم با برگزاری جلسات این کارگروه در پایان سال جاری و سال 97 خروجی و عملکرد مثبتی شاهد باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج