معاون عمران روستایی بنیاد مسکن با اشاره به آمار سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ گفت: متأسفانه از حدود ۳۹ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار در کشور، طرح هادی در دو هزار روستا اجرایی نشده است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدرضا شاملو ۱۷ آبان‌ در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه توسعه روستاهای کشور با اجرای طرح هادی روستایی شتاب می‌گیرد، اظهار کرد: طرح هادی روستایی موجب توسعه روستاها شده است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه طرح هادی روستایی در ۱۶ هزار روستای کشور اجرا می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر این روستاها تکمیل نیستند و به تدریج و با مشارکت مردم روستا، این روستاها تکمیل خواهند شد.

وی تأکید کرد: روستاها نقش مهمی در توسعه کشور دارند و باید با توسعه روستاها زمینه توسعه کشور را فراهم کرد.

شاملو با اشاره به آمار سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، گفت: متأسفانه از حدود ۳۹ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار در کشور، طرح هادی در دو هزار روستا اجرایی نشده است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از بازنگری طرح هادی دو هزار روستا طی سال جاری خبر داد و گفت: اجرای طرح هادی و بهسازی محیطی روستایی بیش از ۳۰۰ روستا نیز در دستورکار قرار دارد.

وی از کاهش دو درصدی جمعیت روستایی طی سنوات اخیر خبر داد و گفت: این کاهش تنها ناشی از مهاجرت نیست بلکه، تبدیل روستاهای بزرگ به شهر در این کاهش دخیل است.

دهیاران بهترین یاوران بنیاد مسکن در روستاها هستند

شاملو اظهار کرد: دهیاران بهترین یاوران بنیاد مسکن در روستاها هستند و چنانچه دهیار در انجام کارهای اجرایی از تفکر و تجریه اهالی روستا و مشارکت مردمی استفاده نکنند، موفقیت امور عمرانی ممکن نخواهد بود چرا که مشارکت عمومی همه جانبه درعرصه سازندگی و عمران و آبادانی کشور اجتناب ناپذیر است.

وی خاطرنشان کرد: اغلب روستاهایی که تبدیل به شهر شده‌اند به ظاهر شهر هستند، اما ماهیت و اقتصاد آن‌ها همچنان روستایی است و بایستی تدابیری اندیشیده شود که روستاهای بزرگ همچنان روستا بمانند اما ماهیت و اقتصاد و امکانات آن‌ها همچون شهرها شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج