عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به اینکه براساس برنامه باید ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت در شهرهای جدید جذب می شد، گفت: این درحالی است که حدود ۸۰۰ هزار نفر از ابتدا تاکنون در ۱۸ شهر جدید کشور جذب شده‌است.

به گزارش خبرگزاری موج، سیدمحمود میریان در همایش فرصت‌های سرمایه گذاری با تشریح برنامه‌های تدبیر شده شهرهای جدید اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی رشد جمعیت شهرنشینی افزایش یافت و شاهد مهاجرت‌های گسترده از روستاها به شهرها بودیم.

جمعیت شهر نشینی کشور 30 درصد بود اما امروز این عدد به 78 درصد رسیده است

وی با یادآوری اینکه در سال 1335 جمعیت شهر نشینی کشور 30 درصد بود اما امروز این عدد به 78 درصد رسیده است، افزود: اواخر دهه 60 شمسی وزارت وقت مسکن و شهرسازی برنامه‌ای را ارائه داد تا براساس آن مراکز جدید توسعه‌ای به نام شهرهای جدید ایجاد شود. در این راستا در 11 استان کشور 18 شهر شامل پردیس، اندیشه، پرند، هشتگرد، بهارستان، مجلسی، فولادشهر، سهند، صدرا، گلبهار، بینالود، عالی شهر، مهاجران، امیرکبیر، علوی، رامین، شیرین شهر، رامشاد و تیس ایجاد شد.

عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید با یادآوری اینکه براساس برنامه باید 4 میلیو ن و700 هزار نفر از جمعیت شهرنشینی در شهرهای جدید مستقر می‌شدند افزود: تاکنون 800 هزار نفر، 17 درصد از جمعیت شهرنشینی در 18 شهر کشور استقرار یافته است.

میریان با اشاره به اینکه جذب سرریز جمعیت شهرهای بزرگ و ایجاد مکان‌های مناسب در مناطق صنعتی برای جذب جمعیت دو هد اصلی شهرهای جدید کشور بود، بیان کرد: قالب سرمایه گذاریهای صورت گرفته در شهرهای جدید از جنس مردمی و بخش خصوصی بوده است. در این راستا طی سالهای اخیر بستر جذب سرمایه گذاری را ایجاد کردیم.

تا سال 92 جذب سرمایه گذاری‌ها در شهرهای جدید رونق نداشت

وی با بیان اینکه تا سال 92 جذب سرمایه گذاری‌ها در شهرهای جدید رونق نداشت گفت: سال 92 کل سرمایه گذاری های انجام شده در شهرهای جدید 25 میلیارد تومان بود اما در سال 93 نیز 48 میلیارد تومان شد.

عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه در سال 94 بالغ بر 725 میلیارد تومان در شهرهای جدید انجام شد بیان کرد: در سال گذشته میزان قراردادهای امضا شده 503 میلیارد دیگر افزای یافت و کل سرمایه گذاری به1800 میلیارد تومان افزایش یافت.

میریان حمل و نقل ریلی و زیرساختهای شهری را از جمله حوزه‌هایی اعلام کرد که قرارداد جذب سرمایه گذاری در رابطه با آنها امضا شده است.

وی از همچنین از آماده شدن 120 پروژه به ارزش یک میلیارد و 40 هزار یورو و معرفی آن به بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در شهرهای جدید خبر داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج