مدیرکل دفتر گلخانه،گیاهان زینتی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی گفت: با بیان اینکه سرانه مصرف قارچ در ایران ۱.۳ کلیوگرم است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، مدیرکل دفتر گلخانه،گیاهان زینتی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه بازید خبرنگاران از قطب تولید قارچ ایران در ملارد کرج گفت:۶۹۴ هکتار سطح زیر کشت قارچ های خوراکی در کشور است و سالانه ۱۳۸ هزارتن قارچ تولید می شود.

غلامرضا تقوی با انتقاد به میزان مصرف قارچ در کشور پرداخت و افزود:در حال حاضر سرانه مصرف قارچ در ایران ۱.۳ کلیوگرم می باشد که پایین تراز متوسط میانگین سرانه مصرف جهانی که ۲.۵ کیلوگرم است می باشد که باید تا پایان برنامه ششم توسعه برای افزایش سرانه مصرف قارچ کشور به میانگین جهانی برسیم.

این مقام مسوول با بیان اینکه استان تهران ۱۵۱ هکتار سطح زیرکشت قارچ دارد ادامه داد: استان تهران باتولید ۳۵ هزارتن و استان البرز با ۱۲۱ هکتار سطح زیرکشت و تولید ۲۶ هزارتن قارچ خوراکی در سال، استان های برتر در تولید قارچ در کشور هستند. 

خواستار معافیت مالیاتی در تولید کمپوست هستیم

وی به پیشنهاد معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای بستر کشت و اسپان‌ قارچ خوراکی در لایحه مالیات بر ارزش افزوده که در دستور کار مجلس شورای اسلامی است پرداخت کفت:در حال حاضر پیگیر مستمر معافیت مالیاتی ماده ۸۱قانون مالیات های مستقیم برای فعالیت تولید بستر کشت(کمپوست)قارچ خوراکی هستیم و درهمین راستا در ۲۵ مهرماه سال جاری مکاتبه وزارت جهاد کشاورزی به معاون اول رییس جمهور ارسال شده است.

تقوی به مشکلات صادرکنندگان قارچ اشاره کرد و افزود:هزینه بالای حمل و نقل از جمله چالش‌های پیش‌روی صادرات محصولات کشاورزی از جمله قارچ خوراکی است و در حال حاضر صادرکننده تخصصی و حرفه‌ای در این بخش نداریم و اکنون در حال جمع‌آوری بانک اطلاعاتی در این زمینه هستیم.

سه مدل قارچ خوراکی جدید در سبد کالایی

مدیرکل دفتر گلخانه،گیاهان زینتی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ایران هشتمین تولیدکننده قارچ است تصریح کرد: برای ایجاد تنوع به زودی سه مدل قارچ خوراکی جدید به سبد کالایی اضافه می‌شود که شامل قارچ شاه صدف، قارچ صدفی و قارچ ترافل می باشد.

به گفته این مسوول در حال حاضر تسهیلات با سود 14.5 تا 15 درصد به واحدهای تولیدی قارچ در کشور اعطا می‌شود که برای مناطق محروم نرخ سود تسهیلات 3 درصد پایین‌تر است. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج