دولت آمریکا برای جلوگیری از واردات بی رویه ورق آلومینیوم چینی به خاک این کشور که با هدف دامپینگ و زمین زدن بازار این صنعت در ایالات متحده کلید خورده، عوارض گمرکی برای آن وضع کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از بلومبرگ انگلیسی، البته این اقدام آمریکا در آستانه دیدار «دونالدترامپ» با رئیس جمهور چین، منجر به ایجاد تنش بیشتر بین دو قطب اقتصادی جهان خواهد شد.  

بر همین اساس، وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد: تعرفه اولیه واردات را بر روی ورق آلومینیوم چینی بین ۹۶.۸۱ درصد تا ۱۶۲.۲۴ درصد اعمال خواهد کرد تا جلوی فروش این کالا با قیمت ناعادلانه بسیار پایین در بازار آمریکا را بگیرد.  

همچنین در ماه اوت سال جاری میلادی، وزارت بازرگانی آمریکا روی ورق آلومینیوم چینی بین ۱۶.۵۶ درصد تا ۸۰.۹۷ درصد عوارض گمرکی وضع کرده بود تا سیاسیت ضددامپینگ خود را به کار گیرد.

این اقدام نشان می دهد که دولت «ترامپ» قصد دارد با اعمال فشار بیشتر به چین، شکاف کسر تجاری آمریکا را با این کشور کاهش دهد که پیش از این، تلاش های ترامپ با موفقیت اندکی در این عرصه روبرو شده است.

گروه انجمن تجارت آلومینیوم آمریکا هم که متشکل از تولیدکنندگان آلومینیوم این کشور است، خواستار وضع عوارض گمرکی برای حرکت به سمت ضددامپینگ آلومنیوم چین شده است.

بر پایه این گزارش، آمریکا این تصمیم را در ابتدای ماه جاری میلادی گرفته بود؛ اما برای ارزیابی بیشتر بازار و محاسبه تعرفه برای کالاهای چینی، آن را به تعویق انداخته بود.

همچنین اختلاف کسری تجارت آمریکا با چین، تقریبا ۳۵۰ میلیارد دلار اعلام شده که «دونالد ترامپ» با اعمال سیاست های اقتصادی گوناگون به دنبال کاهش آن است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج