رئیس سازمان برنامه و بودجه با تأکید بر اینکه دولت به‌دنبال پیدا کردن منابع مالیاتی جدید است، افزود: موفق به دستیابی به رشد 7درصدی اقتصاد بدون احتساب نفت شدیم.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدباقر نوبخت در جلسه توسعه شبکه ریلی و بررسی پروژه‌های اقتصاد مقاومتی، گفت: تأمین مالی پروژه‌های حمل و نقل ریلی را تضمین می‌کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: به وزارت راه و شهرسازی اطمینان می‌دهیم که منابع مالی پروژه‌های راه و شهرسازی و از جمله طرح‌های ریلی را تأمین خواهیم کرد.

نوبخت تصریح کرد: یکی از اهداف مهم افت قیمت نفت در چند سال گذشته فلج کردن جمهوری اسلامی ایران بود، یا باید تسلیم می‌شدیم یا با تفکر و درایت آن را اداره می‌کردیم که خدا را شکر موفق به دستیابی به رشد 7درصدی اقتصاد بدون احتساب نفت هم شدیم.

حرکت ما کُند است و باید بیشتر شود

وی گفت: ایران امروز به‌صورت کارگاه بزرگی درآمده و در هر گوشه آن طرح‌های بزرگی در دست اجراست، هرچند حرکت ما کُند است و باید بیشتر شود.

نوبخت با اشاره به اینکه تأمین منابع مالی مهم‌ترین نیاز اجرای طرح‌های عمرانی است، افزود: به مجریان اطمینان می‌دهیم که سازمان برنامه و بودجه موظف است کلید حل مشکلات آنها باشد و نه قفل، ازاین‌رو آنها باید اطمینان خاطر داشته باشند که ما تمام تلاشمان را برای تأمین بودجه طرح‌های عمرانی به‌کار خواهیم بست.

نوبخت از مالیات به‌عنوان مهم‌ترین منبع اصلی درآمد دولت نام برد و گفت: وصول مالیات هم محدودیت‌هایی دارد و انصاف نیست از کسانی که مالیات می‌دهند، مالیات بیشتری گرفته شود گرچه ما به‌دنبال پیدا کردن منابع مالیاتی جدید هستیم.

وی افزود: منبع دیگر درآمد ما فروش نفت است که در واقع با فروش آن بخشی از داراییِ سرمایه‌ایِ نسل خود و آینده را می‌فروشیم و ترجیح می‌دهیم به‌جای صرف پول نفت در هزینه‌های جاری آن را در بخش‌های زیرساختی هزینه کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با توجه به اینکه قیمت نفت از حدود 102 دلار در سال 1392 به حدود 47 دلار کاهش یافته است، بیان داشت: با این شرایط راه طولانی در تحقق منابع مالی پروژه‌ها داریم اما حتی اگر برای تأمین این منابع سود 15درصدی هم بدهیم ترجیح می‌دهیم پروژه‌ها را امسال انجام دهیم و به همین دلیل از اسناد خزانه اسلامی استفاده و از طریق بورس اوراق بهادار بخشی از این طرح‌ها را تأمین مالی می‌کنیم.

وی با قدردانی از وزارت راه و شهرسازی برای افتتاح قطار تهران ــ همدان افزود: انتظار داریم آزمایش گرم خط ملایر ــ کرمانشاه هم اجرایی شود و راه‌آهن از کرمانشاه هم به‌سمت مرز و هم به‌سمت سنندج توسعه یابد.

نوبخت ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک خط آهن از مراغه به‌سمت ارومیه پیش رود و گفت: توقع ساکنان استان‌های شمالی و کشورهای همسایه مرزهای شمالی ما هم این است که با تکمیل قطعه آستارا ــ قزوین دستیابی کشورهای شمالی به آب‌های گرم خلیج فارس از طریق قطار فراهم شود.

قطعه آستارا تا قزوین حلقه مفقوده است

وی افزود: قطعه آستارا تا قزوین حلقه مفقوده است و همه کسانی که از کشورهای خارجی با رئیس جمهور دیدار می‌کنند تکمیل این قطعه را از او مطالبه می‌کنند؛ بنابراین انتظار داریم قطار تا دی ماه به رشت برسد و انزلی و آستارا نیز به‌سرعت به راه‌آهن متصل شود.

معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت همچنین تکمیل قطعه میانه ــ بستان‌آباد ــ تبریز را یکی دیگر از محورهای مهم مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در بخش حمل‌ونقل دانست و تأکید کرد: کاهش مسیر دسترسی ریلی به شهر تبریز می‌تواند نقش مهمی در ترانزیت کالا و حمل مسافر به‌مقصد اروپا از طریق ترکیه داشته باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج