منابع آگاه گفتند دولت ترامپ تحت فشار فزاینده ای از سوی کنگره قرار دارد تا توافق میان بوئینگ و ایران را لغو کند و دولت آمریکا احتمالا این قرارداد را لغو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه خبری فری بیکن، منابع آگاه گفتند دولت ترامپ تحت فشار فزاینده ای از سوی کنگره قرار دارد تا توافق میان بوئینگ و یک ایرلاین ایرانی را که ادعا شده در زمینه ارسال نیروی نظامی به دیگر کشورهای منطقه نقش داشته لغو کند و دولت آمریکا احتمالا این قرارداد چند میلیارد دلاری را لغو خواهد کرد.

توافق هسته ای منعقده در دولت اوباما با ایران راه را برای انعقاد قرارداد تجاری بین شرکت آمریکایی بوئینگ و شرکت دولتی ایران ایر هموار ساخت. این گزارش مدعی شده که ایران ایر از هواپیماهای تجاری برای انتقال نظامیان ایرانی به مناطق جنگی در کشورهای منطقه استفاده کرده است.

به گفته مقامات آمریکایی و افراد دخیل در موضوع در کنگره، تصمیم اخیر دولت ترامپ برای افزایش فشار بر ایران و تضعیف برجام موجب تغییر طرز فکرها در مورد قراردادهای بوئینگ با شرکت های ایرانی شده است. این قراردادها برای نهایی شدن نیازمند مجوزهایی از سوی خزانه داری آمریکا هستند.

به گفته این منابع دولت ترامپ گفته با نگاهی به شدت انتقادی قراردادهای فروش هواپیما به شرکت های ایرانی را بررسی خواهد کرد و در حال انجام اقداماتی در راستای لغو این قراردادهست.

دولت و کنگره اجازه به سرانجام رسیدن هیچ قرارداد تجاری ای را نخواهند داد 

هرچند این قراردادها می تواند فرصت های شغلی جدیدی در آمریکا ایجاد کند، اما مقامات آمریکایی و دیگر منابع به فری بیکن گفته اند که دولت و کنگره اجازه به سرانجام رسیدن هیچ قرارداد تجاری ای را نخواهند داد که به اهداف نظامی آمریکا و تسلط این کشور بر منطقه کمک کند.

هر چند هنوز تصمیم نهایی در مورد لغو یا عدم لغو این قراردادها گرفته نشده، اما مقامات ارشد آمریکایی منتقد قرارداد بوئینگ با ایران هستند و این معاملات را منطبق با منافع امنیت ملی آمریکا نمی دانند.

یک منبع نزدیک به مذاکرات دولت در این زمینه گفت: «این یک اجماع محتاطانه و یک فرآیند در حال انجام است... آنها دارند تمام جوانب امر را می سنجند. موضوع تنها بر سر این مسئله نیست که درامدزایی بیشتر برای بوئینگ مهم است یا جلوگیری از اعزام نیروهای ایران برای اسد.»

وی افزود: «اما من فکر نمی کنم دولت ترامپ به آسانی اجازه دهد یک شرکت، حتی یک شرکت آمریکایی، ماشین جنگی ایران را تقویت کند.»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج