وزیر دارایی فرانسه اعلام کرد: اصلاحات قانون مالیات هزینه ای معادل ۴.۴ میلیارد یورو برابر با ۵ میلیارد و ۱۹۰ میلیون دلار در سال برای این وزارتخانه دارد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از فرانس ۲۴، نمایندگان فرانسه با اصلاحات قانون «مالیات ثروت» که توسط «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور این کشور مطرح شده بود، موافقت کردند و قرار است که در بودجه سال آینده این کشور پیش بینی شود.

حزب چپ فرانسه، «ماکرون» را متهم  به دادن هدیه ای به ثروتمندان این کشور با اعمال این کار کرده است؛ در حالیکه حزب راست فرانسه هم معتقد است که این طرح به اندازه کافی کارآمد نخواهد بود.  

بعد از یک هفته بحث و گفتگو جنجالی در نهایت «مجمع ملی» فرانسه طرح پیشنهادی «ماکرون» را برای تخصیص «مالیات ثروت» به هر چیزی بجز مِلک تصویب کرد.

به گفته وزارت اقتصاد فرانسه، اصلاحات قانون مالیات هزینه ای معادل ۴.۴ میلیارد یورو برابر با ۵ میلیارد و ۱۹۰ میلیون دلار در سال برای این وزارتخانه دارد.

«برونو لِ مایق» وزیر دارایی فرانسه گفت: در حال حاضر پرداخت «مالیات ثروت» توسط ۳۵۰ هزار خانوار، ناکارآمد و پیچیده است.

نمایندگان جناح چپ فرانسه خواستار ارائه گزارش دولت مبنی بر تاثیر تغییرات قوانین مالیاتی به عموم مردم شدند.  

البته پیش از این وزیر دارای فرانسه نسبت به ناکار آمدی و غیر عادلانه بودن نظام پرداخت مالیات و فرار کردن ثروتمندها از پرداخت مالیات در این کشور گفته و عنوان کرده بود: یکهزار نفر مالیات دهنده در فرانسه، بیشترین مالیات یعنی ۴۰۰ میلیون یورو  پرداخت می کنند که ۱۰۰ نفر از اینها که بیشترین مالیات را پرداخت می کنند در مجموع ۱۲۶ میلیون پورو پرداخت انجام می دهند؛ در حالیکه ۱۰۰ خانوار اول فرانسه که ثروتمندترین خانوارها هستند، ۷۳ میلیون یورو مالیات پرداخت می کنند.  

بر پایه یک نظر سنجی، ۶۹ درصد معتقد هستند که تغییر نظام مالیات به «مالیات ثروت» منجر به افزایش نابرابری و دولت را حامی ثروتمندان می کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج