یک مقام ارشد دولت آمریکا چند روز بعد از تهدید ترامپ به خروج از برجام گفت: هند باید تصمیماتش در خصوص روابط با تهران را خودش بر اساس منافعش اتخاذ کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه خبری ایندیا تایمز، یک مقام ارشد دولت آمریکا چند روز بعد از تهدید ترامپ به خروج از برجام گفت، هند باید تصمیماتش در خصوص روابط با تهران را خودش بر اساس منافعش اتخاذ کند.

این مقام ارشد دولت ترامپ در پاسخ به سوالی در خصوص تلاش هند برای توسعه بندر استراتژیک چابهار در ایران که موجب تسهیل دسترسی دهلی نو به افغانستان و آسیای میانه خواهد شد گفت، کشورها در عین حال باید به دقت شرکای تجاری خود در ایران را بررسی کنند.

وی افزود: «هند باید تصمیماتش را بر اساس اینکه منافعش را چگونه می بیند اتخاذ نماید.»

موافقتنامه توسعه بندر چابهار بین ایران و هند در می 2016 بعد از مذاکرات مفصل بین نارندرا مودی، نخست وزیر هند و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران منعقد شد.

مقام آمریکایی مذکور ضمن هشدار در مورد عدم معامله با شرکت های ایرانی وابسته به سپاه پاسداران گفت: «آنچه ما از همه کشورها می خواهیم بررسی دقیق این مسئله است که در ایران با چه کسی همکاری تجاری می کنند و بفهمند که مالکان ذی نفع این شرکت ها چه کسانی هستند.»

وی ادامه داد، کشورهایی که با ایران همکاری تجاری دارند باید اطمینان حاصل کنند که روابط اقتصادی شان با ایران منجر به تقویت سپاه نشود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج