معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: امسال ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبارات جهت آبیاری تحت فشار تخصیص یافت که از این فرصت باید استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری موج،  محمدعلی طهماسبی در جلسه هم اندیشی توسعه بخش کشاورزی شرق استان کرمان گفت: با اجرای طرح تجمیع به صورت هوشمند مشکلات اجتماعی کاهش می یابد و با توجه به تنوع مالکیت این سیستم می تواند کارا باشد و این طرح سبب گرده آمدن کشاورزان و برکات زیادی می شود.

وی با اشاره به اینکه نگهداری و آموزش بهره برداران سیستم های آبیاری نوین مسئله مهمی است، افزود: امسال ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبارات جهت آبیاری تحت فشار تخصیص یافت که از این فرصت  باید استفاده شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی در رابطه با اصلاح باغات گفت: ۹۰۰ هزار هکتار از باغات کشور هم اکنون به صورت سنتی اداره می شوند که باید اصلاح شوند و این اصلاح تدریجی انجام می شود.

وی افزود: خیلی از باغات هم سوء تغذیه داشته و هم کانون آفت شده اند که درآمد کمی دارند و هزینه نگهداری آنهازیاد است که باید اصلاح شوند.

محدودیتی برای ارائه تسهیلات به گلخانه‌ها نداریم

طهماسبی با اشاره به اینکه در رابطه با ایجاد گلخانه ها هیچ محدودیتی برای ارائه تسهیلات وجود ندارد، اظهار کرد: برای ایجاد گلخانه‌های کوچک تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات با سود شش درصد از طریق صندوق کار آفرینی امید، وام تعلق می گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی از تولید، فراوری و بازرگانی خرما حمایت می کند، گفت: به دو صورت وام به افرادی که در این زمینه فعالیت کنند تعلق می گیرد؛ یک راه  این است که به صادر کنندگان بعد از آنکه اهلیت آنها تایید شد ظرف ۴۸ ساعت وام داده می شود و راه دوم بورس کالا است که سبب شفافیت قیمت خواهد شد.

طهماسبی اظهار کرد: طرح های مناسبی جهت مبارزه با زنجیره تولید خرما انجام شده و برای خشکیدگی خرما نیز طرح تحقیقی – ترویجی ظرف سه سال انجام شده که به زودی نتایج آن منتشر می شود.

وی افزود: برای مکانیزاسیون نیز تسهیلات مناسبی وجود دارد و آب قنوات می تواند برای کشت‌های زمستانه استفاده شود که اگر زمین کم دارند می توانیم زمین مناسب در اختیار شان قرار دهیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج