استان یزد با سطح زیرکشت 32 هزار و 588 هکتار و تولید بیش از 48 هزار و 829 تن پسته، بعد از کرمان و خراسان رضوی، رتبه سوم تولید پسته در ایران را به خود اختصاص داده است .

به گزارش خبرگزاری موج،  «یدالله جوادپور» مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی با اعلام این خبر افزود: استان یزد در سال 95 با سطح زیر کشت نزدیک به 45 هزار و 457 هکتار که 32 هزار و 588 هکتار آن بارور و بقیه غیر بارور گزارش شده است، نسبت به سال 94 بیش از 15 درصد افزایش تولید داشته است.

وی ابراز امیدواری کرد که با همت کشاورزان استان و بالا رفتن سطح زیر کشت این محصول و افزایش تولید، امسال جایگاه بهتری در کشور به استان یزد اختصاص یابد.

جوادپور با اشاره به فعالیت بیش از 290 واحد فرآوری و ضبط پسته در استان، گفت: شهرستان خاتم با تولید 14 هزار و 373 تن پسته بیشترین سهم را در تولید این محصول ارزشمند داشته و در سال گذشته 77 تن پسته به ارزش 19میلیارد و 476 میلیون ریال صادرات شده است.

وی در ادامه موضوع خشکسالی و افول منابع آبی را یکی از دغدغه‌های اصلی کشاورزان دانست و افزود: پایین بودن حداکثر تعهد بیمه‌گر در بحث بیمه محصولات، بازار نامناسب و کاهش قیمت، بالا بودن هزینه‌های تولید و نهاده‌های مصرفی، خسارت آفات و سرمازدگی و عدم صدور مستقیم محصولات از گمرک یزد را از مهمترین مشکل کشاورزان در زمینه تولید محصول پسته دانست.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج