قائم مقام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید با وجود آنکه میزان بیکاری در کشور رقم کوچکی است، اما بیشترین بیکاری در میان فارغ‌التحصیلان خصوصا زنان است و ۲۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی قادر به پیدا کردن شغل مناسب خود نیستند.

به گزارش خبرگزاری موج، ابوالحسن فیروزآبادی، اظهار کرد: دلیل این مساله عدم توجه به آموزش‌های مهارتی است و ضعف در مهارت آموزی علت بیکاری بخش اعظمی از فارغ‌التحصیلان است به همین دلیل آموزش‌های مهارتی را باید از کودکی وارد نظام آموزش رسمی کنیم و دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و بنگاه‌ها آموزش‌های مهارتی ضمن خدمت را ارائه دهند.

وی افزود: با وجود بودجه‌هایی که دولت اختصاص می‌دهد شاهد رونق لازم در آموزش‌های مهارتی نیستیم، ولی امیدواریم با تصمیماتی که در ماه‌های اخیر در این زمینه گرفته شده همه اقشار جامعه وارد نظام آموزش مهارتی شوند.

۶۰۰ مرکز فنی و حرفه‌ای در کشور فعالیت می کنند

قائم مقام وزیر کار که در مراسم رونمایی از طرح "ایران مهارت" در محل وزارت کار سخن می‌گفت، از فعالیت ۶۰۰ مرکز فنی و حرفه‌ای در کشور خبر داد و افزود: در حال حاضر در حوزه آموزش‌های رسمی و حوزه آموزش‌های غیررسمی که سازمان فنی و حرفه‌ای و مراکز خصوصی فنی و حرفه‌ای برعهده دارند بین ۵۵۰۰ میلیارد تومان تا ۶۰۰۰ میلیارد تومان در سال برای آموزش مهارت آموزی هزینه می‌شود که مبلغ کمی نیست.

به گفته وی، با توجه به تحولات بازار کار و اجتماع نوآوری در مهارت آموزی امری ضروری است.