مدیر برنامه‌ریزی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: فرصت‌های سرمایه گذاری شامل احداث ایستگاه‌های تقویت فشار گاز میدان‌های کنگان، هما، وراوی، نار و سرخون است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی، شهریار آقایی مدیر برنامه ریزی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران درباره فرصت‌های سرمایه گذاری در این طرح ها اظهار داشت: فرصت‌های سرمایه گذاری شامل احداث ایستگاه‌های تقویت فشار گاز میدان‌های کنگان، هما، وراوی، نار و سرخون است. همچنین توسعه میدان‌های گازی هالگان، سفیدزاخور، سفیدباغون، دی، آغار، مدار، پازن، خارتنگ، تابناک و گردان در ردیف توسعه میدان های گازی قرار دارد.

وی درباره توسعه میدان های نفتی افزود: میدان های نفتی آبان، پایدار، پایدار غرب، دانان، چشمه خوش، دالپری، نفت شهر، سومار، دهلران و خیام شامل برنامه توسعه ای می‌شود.

آقایی در رابطه با طرح‌ها و پروژه‌های در دست اقدام این مدیریت تصریح کرد: در این مدیریت، بودجه ریزی، کنترل تعداد ١١طرح ، ٨١ پروژه و ١٥٧٤ زیر پروژه به طور مستمر در حال انجام است. هم اکنون حدود ٢٥٠ پروژه در حال اجراست که ٢٠٠ مورد آن در بخش مدیریت مهندسی و ساختمان و ٥٠ پروژه در شرکتهای تابعه را شامل می شود.

مدیر برنامه ریزی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در رابطه با پروژه های عمده در دست اجرای این شرکت خاطرنشان کرد: طراحی، ساخت و نصب واحدهای فرآورشی بخش گاز پالایشگاه فراشبند با هدف فرآورش روزانه ٢٠میلیون متر مکعب گاز از میدان آغار و با حدود ٣٠ درصد پیشرفت در حال اجراست. همچنین طرح جمع آوری و تزریق گاز همراه میدان سروستان و سعادت آباد در مراحل پایانی آن قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران،آقایی درباره طرح جمع آوری و تزریق گاز همراه میدان نفتی چشمه خوش اظهار داشت: این طرح با هدف جمع آوری گازهای همراه نفت جهت تامین خوراک NGL3100 و تزریق گاز در میدان چشمه خوش بوده و هم اکنون پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است و باید  تا قبل از اتمام واحد NGL3100  به بهره برداری برسد.

آقایی از انجام مطالعات مفهومی، طراحی پایه و تهیه اسناد مناقصه EPCطرح احداث ایستگاه تقویت گاز میدان هما خبر داد و افزود:این طرح به منظور نگهداشت سقف تولید به میزان بیش از ١٨ میلیون متر مکعب گاز در فصول گرم و برداشت روزانه ٢٢ میلیون متر مکعب در روز در ماههای سرد سال صورت گرفته و پیشرفت آن ٩٠ درصد است.

وی درباره طرح ذخیره سازی گاز در مخزن شوریجه D و تامین سوخت پایدار برای پنج استان شرقی و شمالی کشور تاکید کرد:جهت دستیابی به تامین سوخت پایدار گاز پنج استان شرقی و شمالی کشور ، اجرای این طرح در دستور کار قرار گرفت .در این راستا  حفاری ١١حلقه چاه ، تهیه و نصب تسهیلات شش حلقه چاه به اتمام رسیده است.همچنین احداث مرکز جمع آوری نیز در مراحل پایانی آن قرار دارد. لازم به ذکر است سال گذشته در مجموع یک میلیارد و ٣٩٠ میلیون متر مکعب گاز به این مخزن تزریق و یک میلیارد و ٢٦٧ میلیون متر مکعب برداشت شده است.

مدیر برنامه ریزی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از حفاری 18حلقه چاه طی سال جاری خبر داد و تصریح کرد: از این تعداد چاه، تاکنون پنج حلقه چاه حفاری شده و بقیه چاه ها نیز در حال حفاری یا برنامه  انجام حفاری قرار دارد.

بر اساس این گزارش:طی شش ماه اول امسال تعداد ٣٥ شرح نیاز از سوی شرکتهای بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، شرق و غرب مورد بررسی قرار گرفت و در کمیته های بررسی فنی و عملیات فنی در حال انجام فرایند بررسی و تصویب قرار دارد. همچنین با وجود کاهش اعتبارات داخلی در شش ماه دوم سال گذشته ، با اولویت بندی طرحها و پروژه ها، تعداد ١٤٠ شناسنامه پیمان بررسی شد.

این گزارش اضافه می کند: در شش ماه اول امسال همچنین از مجموع پنج هزار و ٤١٩ میلیارد ریال و ٧٠ میلیون دلار منابع داخلی، میزان یک هزار و ٩٧٣ میلیارد ریال و ٤٣میلیون و ٥٠٠ هزار دلار به طرحها و پروژه های شرکت تخصیص یافته است.