راجح صابر عبود الموسوی در نشست اتاق بازرگانی مازندران با سفیر عراق در ایران، اظهار کرد: باید از ظرفیت جمهوری اسلامی ایران و مازندران برای صادرات به کشور عراق که در ارتباط با یکدیگر سابقه دیرینه‌ای دارند بهره گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج، راجح صابر عبود الموسوی در نشست اتاق بازرگانی مازندران با سفیر عراق در ایران اظهار کرد: باید از ظرفیت جمهوری اسلامی ایران و مازندران برای صادرات به کشور عراق که در ارتباط با یکدیگر سابقه دیرینه‌ای دارند بهره گرفت.

وی با بیان اینکه حوزه تجارت دو کشور می‌تواند ارتقای بیشتری پیدا کند، تصریح کرد: در سال گذشته ایران 6 میلیارد و 600 میلیون دلار صادرات به کشور عراق داشته که از این میزان 265 میلیون دلار آن مربوط به مازندران بود.

سفیر عراق در تهران با اشاره به اینکه در 6 ماهه سال 96 حدود 148 میلیون دلار صادرات به کشور عراق صورت گرفت که نسبت به 6 ماه سال گذشته 3 درصد افزایش داشت، خاطرنشان کرد: ظرفیت مازندران در حوزه لبنی، مواد عذایی و مرکبات که از مطالبات کشور عراق محسوب می‌شود بالا است.

الموسوی در ادامه با بیان اینکه مشکلات موجود میان این دو کشور نبود نقطه واحد در تعرفه‌های گمرکی است، افزود: در تعرفه گمرکی ثبات وجود ندارد که امیدواریم این مشکل برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه از ایران به کشور عراق 20 حوزه ورودی وجود دارد که مرز دو کشور را به بیش از هزار کیلومتر رسانده است، تاکید کرد: با وجود اشتراک‌های فراوان دو کشور ایران و عراق می‌توانند شرکای تجاری مناسبی برای یکدیگر باشند.

سفیر عراق در تهران با بیان اینکه اگر موانع برداشته شود، ظرفیت صادرات به عراق می‌تواند تا 15 و مازندران تا یک میلیارد دلار افزایش یابد، خاطرنشان کرد: در ویزای توریستی مشکلی وجود ندارد اما ویزای تجاری مشکل برخی از تجار عراقی است که امیدواریم آن نیز برطرف شود.

الموسوی با اشاره به اینکه عراق آماده است تا در شهرهای بغداد، نجف، بصره و کربلا نمایشگاه توانمندی‌های استان مازندران را برپا کند، گفت: این آمادگی برای عراق وجود دارد که نمایشگاه سلاح تجاری نیز در این کشور به صورت دائمی بر پا شود.