معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: مدیریت جامع آبخیزداری، بهره‌برداری از سیلاب‌ها، کنترل و کاهش تبخیر در مناطق کوهستانی و منابع آب ناشی از کنترل رسوب در بالا دست سدها از دیگر راهکارهای موثر آبخیزداری در استحصال و حفاظت آب است.

به گزارش خبرگزاری موج، پرویز گرشاسبی در همایش استحصال آب و اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: افت شدید سطح آب‌های زیر زمینی در بسیاری از دشت‌های کشور به میزان ۵۰ سانتی متر تا ۲۰۰ سانتی متر در سال از دیگر مشکلات موجود است.

وی فرسایش اراضی، هدر رفت خاک و رسوب‌گذاری در مخازن سدها و همچنین تداوم خشکسالی‌ها، بروز سیل را خسارت ناشی از جمله چالش‌های منابع آبی دانست و افزود: کنترل آب‌های خروجی بدون استفاده از حوضه‌ها ضروری است.

معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: مدیریت جامع آبخیزداری، بهره‌برداری از سیلاب‌ها ، کنترل و کاهش تبخیر در مناطق کوهستانی و منابع آب ناشی از کنترل رسوب در بالا دست سدها از دیگر راهکارهای موثر آبخیزداری در استحصال و حفاظت آب است.

این مقام مسوول در ادامه به آثار مثبت اجرای طرح‌ های آبخیزداری اشاره کرد و ادامه داد: سالانه به طور متوسط حجم آب ذخیره‌ شده در هر هکتار از طرح های آبخیزداری ۵۳۰ متر مکعب است و سالانه به طور متوسط هزار متر مکعب آب در هر هکتار در مناطق آبخوان‌داری نفوذ می کند.

وی با اشاره به توصیه‌های مقام معظم رهبری بر اهمیت اجرای طرح های آبخیزداری و گسترش آن به صورت جدی و به عنوان یک ضرورت تاکید کرد.

گرشاسبی در پایان از برگزاری همایش استحصال آب و اقتصاد مقاومتی در یزد برای تحقق اهداف انقلاب و نظام اسلامی و اجرای منویات مقام معظم رهبری قدردانی کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج