ناظر گمرکات آذربایجان شرقی و مدیرکل گمرک تبریز از رشد 23 درصدی ارزش صادرات کالا از مبادی گمرکی استان در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی گمرکات استان، علی اصغر عباس زاده گفت: در 6 ماهه نخست امسال 738 هزار و 824 تن کالا به ارزش 593 میلیون و 345 هزار و 133 دلار از مبادی گمرکی استان صادر شده که از نظر وزن رشد 28 درصدی را نشان می دهد.

وی عمده کالاهای صادره از استان را شامل مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده، میوه، راکتورهای هسته ای دیگ بخار و آبگرم ماشین آلات، وسایل مکانیکی، سوخت ها و روغن های معدنی، قند و شکر و شیرینی، فراورده های غلات، شیشه و مصنوعات شیشه ای، کاکائو و فروارده های آن، مصنوعاتی از چدن، آهن و فولاد اعلام کرد.

عباس زاده گفت: این کالاها و محصولات به 98 کشور دنیا از جمله عراق، ترکیه، افغانستان، ارمنستان، گرجستان، روسیه، پاکستان، ایتالیا، بلغارستان و جمهوری آذربایجان صادر شده است.

وی همچنین گفت: در نیمه نخست امسال 254 هزار و 656 تن کالا به ارزش 525 میلیون و 551 هزار و 351 دلار از طریق مبادی گمرکی استان وارد کشور شده است.

عباس زاده اظهارکرد: واردات نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش 11 درصد کاهش دارد و از نظر وزن تغییری نداشته است.

وی، عمده کالاهای وارد شده از طریق مبادی گمرکی استان را شامل وسایل مکانیکی، چوب و اشیای چوبی، زغال چوب، توتون و تنباکو، کاغذ و مقوا، دستگاه های برقی، گوشت و فراورده های خوراکی، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده، مصنوعات چدنی، آهنی و فولادی عنوان کرد.

وی اعلام کرد: این کالاها از 54 کشور مختلف دنیا از جمله ترکیه، آلمان، چین، امارات متحده عربی، ایتالیا، گرجستان، سوئد، ژاپن، ارمنستان و کره جنوبی وارد کشور شده است.

عباس زاده با اعلام اینکه در 6 ماهه نخست امسال بیش از 710 هزار مسافر از مبادی مرزی گمرکات استان تردد کرده اند، افزود: نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 3 درصدی مسافران خروجی و افزایش 3 درصدی مسافران ورودی اتفاق افتاده است.

وی درآمدهای وصولی گمرکات استان در نیمه اول امسال را افزون بر 2 هزار و 261 میلیارد و 957 میلیون و 501 هزار و 605 ریال اعلام کرد و گفت: نسبت به مدت مشابه سال گذشته 29 درصد کاهش نشان می دهد.

آذربایجان شرقی دارای سه اداره کل گمرک در تبریز، سهلان و جلفا و سه واحد گمرکی درمراغه، خداآفرین و نوردوز و همچنین سه دفتر گمرکی در فرودگاه شهید مدنی تبریز، شهرک صنعتی شهید سلیمی تبریز و شهر بناب است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج