سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ایران، ضوابط فعالیت بازارگاه‌های الکترونیکی حمل‌و‌نقل جاده‌ای کالا را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، غلامحسین دغاغله مدیرکل دفتر حمل‌ونقل کالای این سازمان با بیان این خبر اظهار داشت: به منظور حمایت و ضابطه‌مند شدن بخش خصوصی در حوزه فعالیت کسب و کارهای اینترنتی در حمل‌ونقل کالا و تفکیک صحیح مسئولیت‌ها و رعایت حقوق ذی‌نفعان در امور جا‌به‌جایی کالا این ضوابط ابلاغ شده است.

فعالیت بازارگاه‌های الکترونیکی با هدف افزایش بهره‏‌وری، شفافیت امور جابجایی کالا، دسترسی سریعتر به ظرفیت حمل، ‌استفاده از اینترنت برای گسترش فعالیت در بازار کشورهای همسایه و کارآمدتر شدن امور مرتبط ساماندهی شده است.
دغاغله افزود: بازارگاه الکترونیکی یا E-Marketplace بستری است که تعاملات، مذاکرات و انجام معاملات میان ارائه دهندگان و متقاضیان خدمات حمل‌ونقل جاده ‏ای کالا صورت می‏‌پذیرد.
وی حمل‌و‌نقل هوشمند بار، زمان‌بندی بهتر اتصال بار به کامیون، بهبود کیفیت ارائه خدمات در صنعت حمل‌ونقل جاده‌ای کالا، صرفه‌‏جویی‌های اقتصادی در صنعت لجستیک، افزایش درآمد رانندگان (کاهش تردد خالی و انتظار برای یافتن بار) را از مهم ترین مزایای را‌ه‌اندازی بازارگاه‌های الکترونیکی برشمرد که شرکت‌های حمل‌ونقل کالا ، رانندگان حرفه‌ای و صاحبان کالا می‌توانند در بازارگاه الکترونیکی بار عضو و از مزایای آن بهره‌مند شوند.
مدیر کل دفتر حمل‌ و نقل کالای سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای درباره شرایط فعالیت در این حوزه اظهار داشت: علاوه بر همه مدارک هویتی ؛ متقاضی باید برای ارائه گواهی ‏رتبه‏‌بندی شورای عالی انفورماتیک، مجوز نماد اعتماد برای دامنه بازارگاه، مجوز تصدی رسانه برخط یا نشر دیجیتال از مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برنامه عملیاتی اپراتور اقدام کند.
وی افزود: سازمان پس از دریافت مدارک و بررسی و احراز صلاحیت بر اساس شرایط اختصاصی این ضوابط، برای صدور مجوز فعالیت موقت یکساله یا سه ساله اقدام می کند.
صدور مجوز موقت یکساله با حداقل امتیاز 50 و صدور مجوز موقت سه ساله با حداقل امتیاز 75 بر اساس جدول اختصاصی انجام می گیرد.
عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج