شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در پی درج برخی اخبار در رسانه‌ها مبنی بر افزایش میزان گوگرد در بنزین عرضه شده در تهران،‌ توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری موج، توضیحات شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به شرح زیر است:

«به‌ منظور کنترل کیفیت و نظارت دقیق‌تر بر کیفیت بنزین یورو4 توزیعی در کلان‌شهرها، نهایت تلاش به عمل آمده است که مبدا ارسال بنزین مشخص و بدون تغییر باشد، در این مورد توزیع بنزین یورو4 در تهران از ابتدای زمستان سال 1392 تاکنون تنها از پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تامین شده است.

مشخصات بنزین با استاندارد یورو 4 در باره مولفه‌های موثر بر محیط زیست به‌ ترتیب بنزن حداکثر یک درصد، آروماتیک حداکثر 35 درصد، الفین حداکثر 18 درصد و گوگرد حداکثر 50 جزء در میلیون (ppm) و مبنای درجه آرام سوزی بنزین یورو4 در کشور اکتان 91 است.

با توجه به موارد فوق بنزین یورو4 توزیعی در تهران همواره با بنزن کمتر از یک درصد (حدود 0/7 - 0/8 درصد) و گوگرد کمتر از 50 جزء در میلیون و اکتان 91 بوده است.

در بازه زمانی بسیار کوتاهی در تابستان امسال با توجه به مشکل فرآیندی واحد کاهش میزان گوگرد، در بنزین تولیدی پالایشگاه امام خمینی (ره) میزان گوگرد در محدوده 75 جزء در میلیون تولید و توزیع شده است که با رفع مشکل فوق، هم اکنون میزان گوگرد بنزین تولیدی پالایشگاه کمتر از 50 جزء در میلیون است.

شایان یادآوری است که پیش از توزیع بنزین یورو4 در کلان‌شهرها میزان گوگرد بنزین توزیعی در محدوده 200 تا 350 جزء در میلیون بوده است که با توجه به تلاش‌های به عمل آمده در چهار سال اخیر، توزیع بنزین یورو4 با گوگرد کمتر از 50 جزء در میلیون در کلان‌شهرها به صورت مستمر صورت می‌پذیرد و اکنون هیچ‌گونه نگرانی از این بابت وجود ندارد.‌»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج