یک مقام ارشد دولت ترکیه گفت: «هیچ معامله تجاری ای (بین ایران و ترکیه) نیست که بر خلاف حقوق داخلی و بین المللی باشد... انجام (چنین معامله ای) قطعا غیرممکن است.»

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری آناتولی، یک مقام ارشد دولت ترکیه از وزیر سابق اقتصاد این کشور که اخیرا به اتهام نقش تحریم های آمریکا علیه ایران از سوی دستگاه قضایی آمریکا تحت تعقیب قرار گرفته دفاع کرد.

بکیر بوزداگ، معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه در کنفرانسی خبری ضمن دفاع از ظفر کاگلایان، وزیر اقتصاد سابق این کشور گفت، روابط تجاری بین ایران و ترکیه بر اساس قوانین بین المللی و مقررات داخلی ترکیه قانونی است.

بوزداگ افزود: «هیچ معامله تجاری ای (بین ایران و ترکیه) نیست که بر خلاف حقوق داخلی و بین المللی باشد... انجام (چنین معامله ای) قطعا غیرممکن است.»

بر اساس کیفرخواست اعلام شده از سوی دستگاه قضایی آمریکا در هفته گذشته، کاگلایان و 3 شهروند دیگر ترکیه به نقض تحریم های دولت آمریکا علیه ایران متهم شده اند.

این اتهامات به تحقیقات در زمینه پرونده رضا ضراب، تاجر طلای ایرانی-ترک مربوط می شود که از سال گذشته به اتهام دور زدن تحریم های ایران در آمریکا بازداشت شده است.

بوزداگ افزود: «اگر شما بپرسید چه اتفاقی دارد در مورد پرونده رضا ضراب و دخالت دادن وزیر محترم ما در این قضیه در آمریکا رخ می دهد، اصل موضوع این است: دارد از سیستم قضایی آمریکا استفاده می شود تا آن کاری که سازمان تروریستی فتح الله گولن در جریان کودتای نافرجام در ترکیه تلاش کرد انجام دهد، تکرار شود.»

این مقام دولت ترکیه گفت، کاگلایان در طی دوره مسئولیتش از منافع ترکیه دفاع کرده و وظیفه خود را بر اساس مقررات داخلی و بین المللی به انجام رسانده است.

وی گفت: «این بخشی از یک بازی بسیار کثیف است. هیچ گونه شواهدی وجود ندارد. این (اتهامات) ساختگی هستند.»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج