خوانساری گفت: رئیس کل بانک مرکزی سال گذشته بارها وعده ارز تک نرخی را داده بود، اما به سرانجام نرسید.

به گزارش خبرگزاری موج، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در سی‌امین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اظهار کرد: اخذ رای اعتماد وزرا از مجلس شورای اسلامی، سبب می شود تا یک صدای واحد به خصوص در حوزه اقتصادی از دولت شنیده شود.

وی در ادامه افزود: مسائلی از جمله تک نرخی کردن ارز، اصلاح سیستم نظام بانکی، مبارزه با فساد، رونق بازار سرمایه و حذف مجوزهای اصلی که باید در رأس کار دولت باشد، از سوی هیات نمایندگان در جلسه ماه گذشته با وزرای اقتصاد و بازرگانی درمیان گذاشته شده و در این میان اتاق بازرگانی تهران آمادگی دارد تا با همکاری دولت، درجهت تحقق این اهداف گام بردارد.

 خوانساری تصریح کرد: وزرای اقتصادی دولت دوازدهم با ۲۴ بند ارائه شده از سوی اتاق تهران به عنوان راهکارهای مثمرثمر در اقتصاد ایران موافق بوده اند.

به گفته وی وزیر صنعت، معدن و تجارت آمادگی این را دارد که تمامی شرکت ها را به بخش خصوصی واگذار کند کمااینکه موضوع دیگری که در دیدار هیات رئیسه اتاق ایران با وزیر مطرح شد، این بود که وزیر جدید قصد دارد تا تعرفه‌ها را به مدت ۴ سال ثابت نگه داشته و فقط در موارد ضروری، این تغییرات صورت گیرد.

خوانساری با بیان اینکه اجلاس جهانی اتاق های بازرگانی هفته آینده برگزار می شود، گفت: بر این اساس هیأتی از اتاق های بازرگانی ایران و تهران در آن حضور دارند؛ بر این اساس سفر پیش رو پرمایه خواهد بود و افراد زیادی از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی حضور خواهند یافت.

وی در پایان یادآور شد: رئیس کل بانک مرکزی موضوع تک نرخی کردن ارز را مطرح کرده که حذف ارز مسافرتی نیز مقدمه آن بوده است و امیدواریم این امر امسال تحقق یابد. البته شایان ذکر است که سیف سال قبل نیز بارها این موضوع را اعلام کرد اما به سرانجام نرسید.

ایران بزرگترین جذب کننده فاینانس دنیا

کمال سیدعلی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات در ادامه این جلسه با بیان اینکه حجم تجارت جهانی ۱۶ هزار میلیارد دلار است، اظهار کرد: مجموعه پوشش های صندوق ضمانت صادرات دنیا ۱۱ درصد از این میزان است و مجموع واردات کشور ما در ارتباط با خدمات فنی و مهندسی در سال های گذشته که از فاینانس استفاده شده ۳۵ میلیارد دلار است و این یعنی ایران بزرگترین جذب کننده فاینانس دنیا در میان مدت و بلندمدت بوده است.

وی ادامه داد: اقساط این فاینانس ها در دوران تحریم بازپرداخت شده است، یعنی ایران در دیدگاه موسسات بیمه ای دنیا، مشتری خوبی محسوب می شود اما باید چارچوب ها در مسائل سیاسی نیز تسهیل شود.

سید علی تصریح کرد: اکنون رتبه ریسک اعتباری ایران در دنیا در رده ششم قرار دارد، درحالیکه انتظار ما رتبه سوم است، کمااینکه در سالهای منتهی به آغاز تحریم در جایگاه چهارم بودیم.

وی بیان کرد: تمام تلاش ما این بوده که بتوانیم با نرخ زیر ۱۸ و ۱۶ درصد به صادرکنندگان وام بدهیم و این در حالی است که بانکهای خصوصی نتوانسته اند اما برخی صادرکنندگان  با صندوق توسعه ملی قرارداد منعقد کرده اند تا سقف۱۲ تا ۱۳ درصد وام به آنها بدهند.

 مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات یادآور شد: در گذشته تمرکز ما بر روی بانک های خصوصی بود اما اکنون با بانکهای دولتی بیشتر کار می‌کنیم چرا که نرخ تمام شده پول آنها پایین تر است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج