تهیه مجوز استاندارد جهت واردات انواع لاستیک از طریق گمرکات اجباری است و ثبت سفارش واردات لاستیک در سازمان توسعه تجارت هم منوط به داشتن نمایندگی های رسمی خدمات پس از فروش است .

به گزارش خبرگزاری موج، گمرک ایران با اعلام مقررات واردات انواع لاستیک به کشور تاکید کرد : واردات انواع لاستیک در فهرست لیست کالاهای مشمول استاندارد اجباری سازمان ملی استاندارد ایران قرار دارد و کارشناسان ، استاندارد 3 گانه ای مبنی بر میزان مصرف سوخت، میزان ترمزگیری در جاده‌های خیس و لغزنده و نویز لاستیک در نظر می گیرند که این استاندارد اجرایی برای واردات انواع لاستیک از تمامی گمرکات اجرا می شود.

 کیفیت تمامی لاستیک های وارداتی با در نظر گرفتن تاریخ مصرف در تمامی گمرکات تحت نظارت سازمان ملی استاندارد ایران قرار دارد و صرفا پس از اخذ مجوز و انجام کنترل های کیفی کارشناسان این سازمان و تحت نظارت سازمان ملی استاندارد  اجازه ورود به این کالا داده می شود .
همچنین در اجرای ماده ۴ قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان و در رابطه با نحوه صدور ثبت سفارش انواع تایر سبک و سنگین ، ثبت سفارش برای واردات انواع لاستیک خودرو، دوچرخه و موتورسیکلت صرفاً توسط نمایندگی های رسمی ارائه کننده خدمات پس از فروش مجاز است .
هم اکنون در جداول تعرفه ای مندرج در کتاب مقررات صادرات و واردات ردیف تعرفه ای انواع لاستیک بر اساس سیستم بین المللی طبقه بندی کالایی  طبقه بندی می شود که در ردیف تعرفه ای لاستیک خودرو سواری ، هر حلقه مشمول 32 درصد حقوق ورودی در سال 1396 است .  
همچنین انواع لاستیک که برای اتوبوس ها و اتومبیل های باری بکار می رود ، مشمول 20 درصد حقوق ورودی به ازای هر حلقه لاستیک است . 
گمرک ایران تصریح کرده است  در خصوص واردات انواع لاستیک نظارت ها و کنترل سازمان ملی استاندارد صرفا در خصوص لاستیک هایی اعمال می شود که از طریق گمرکات وارد کشور می شود و در خصوص لاستیک های ورودی از محل کالاهای ته لنجی ، ملوانی و بازارچه ای و سایر مبادی رسمی یا غیر رسمی به غیر از گمرکات کشور این نظارت ها و کنترل های کیفی انجام نمی شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج