شاخص بورس امروز (سه شنبه) با رشد 239 پله ای به رقم 83 هزار و 252 را در معاملات امروز بازار سرمایه ثبت کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، خرید سهام گروه های فلزی و معدنی، همچنان برای خریداران جذابیت دارد و افزایش قیمت محصولات فلزی و معدنی مرتبط در بازارهای جهانی نیز به جذابیت این نمادها افزوده است.
تداوم رشد نرخ این محصولات در بازارهای جهانی، اغلب نمادهای گروه فلزی و معدن را برای خرید، مطلوب کرده و و این گروه را در صدر معاملات گروه های بورسی قرار داده است به طوری که گروه فلزات اساسی با معامله 224 میلیون سهم به ارزش 503 میلیارد ریال صدرنشین معاملات بورس شده است.
بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص، نمادهای فلزی و معدنی داشتند، نماد فولاد (فولاد مبارکه) به تنهایی 133 واحد شاخص را بالا برد. فملی (ملی صنایع مس)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و ومعادن (توسعه معادن و فلزات) نیز از جمله نمادهای تاثیر گزار بودند.
در معاملات امروز 851 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش سه هزار و 626 میلیارد ریال در 64 هزار و 880 نوبت خرید و فروش شد.
همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز به جز شاخص بازار دوم رشد کردند، بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 77 واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 29 واحد بالا رفت.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، 22 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 436 واحد افزایش یافت.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 298 واحد بالا رفت اما شاخص بازار دوم بورس 185 واحد پایین آمد.
گروه فلزات اساسی هچنان صدر نشین گروه های مختلف بورس است که در این گروه 224 میلیون سهم به ارزش 503 میلیارد ریال داد وستد شد.
گروه کانی های فلزی به ارزش 254 میلیارد ریال و گروه خودرو به ارزش 163 میلیارد ریال نیز جایگاه های دیگر را به خود اختصاص دادند.
نماگر فرابورس (آیفکس) نیز در معاملات امروز بیش از سه واحد رشد کرد و در جایگاه 851 واحدی ایستاد.
بش از 511 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 767 میلیارد ریال در بازار فرابورس مبادل شد.
کارشناسان امیدوارند که کاهش سود بانکی باعث رشد بیشتر بازار سهام شده و ارزش و حجم معاملات را بالا می برد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج