رئیس کل بانک مرکزی گفت: اوایل سال جاری نرخ سود بازار بین بانکی روند افزایشی گرفته بود ولی با مدیریت بانک مرکزی بار دیگر روند کاهشی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج، رئیس کل بانک مرکزی در بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی گفت: هر چند آمارهای رشد اقتصادی فصل اول ۹۶ هنوز تهیه و منتشر نشده ولی نماگرها نشانگر رشد مناسب اقتصاد در فصل اول سال جاری است.

ولی الله سیف در ادامه با آرزوی موفقیت برای کرباسیان وزیر جدید اقتصاد، اظهار داشت: ان شاءالله با هماهنگی های تیم اقتصادی و لطف خداوند در این دوره شاهد دستاوردهای خوبی خواهیم بود.

وی با اشاره به برگزاری بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی گفت: برگزاری این همایش آثار مثبتی را در اصلاح تدریجی عملیات بانکی بدون ربا داشته است. الان تفاوت های فاحشی را نسبت به مصوبات شهریور 92 در مجلس در قانون داریم.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تأکید بر اتکای بیش اندازه به نظام بانکی و تنگنای اعتباری در این بخش گفت: با این حال با حداکثر توان در تامین مالی طرح های اقتصادی مشارکت داشته ایم. البته بانک مرکزی با ثبات ارز اقدامات موثری در تامین مالی اقتصاد داشته ایم.

 پیش بینی رشد اقتصادی در سال 96

سیف، در تشریح اقدامات بانک مرکزی تصریح کرد: هر چند آمارهای رشد اقتصادی فصل اول 96 هنوز تهیه و منتشر نشده و لی نماگرها نشانگر رشد مناسب اقتصاد در فصل اول سال جاری است.

وی افزود: بررسی اقلام و صنایع مختلف و منتخب بورس حاکی از بهبود فعالیت های صنعتی در دوره اول سال 95 است. در این بررسی 13 رشته فعالیت افزایش عملکرد فروش را نشان می دهند و تنها دو گروه با کاهش درآمد مواجه هستند این درحالی است که در دوره مشابه سال قبل 8 رشته کاهش درآمد داشتند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: پیش بینی رشد اقتصادی مناسب برای سال 96 خواهیم داشت؛ بهبود روند رشد اقتصادی آغاز شده در سال قبل امسال هم ادامه پیدا می کند.

وی علت افزایش اندک نرخ بیکاری در سال قبل را افزایش نرخ مشارکت اعلام کرد و افزود: روند نرخ تورم در ماه های ابتدایی سال 96 افزایشی شده و نگرانی های جدی را برای بازگشت تورم به سطوح دو رقمی ایجاد می کند ولی روند تورم نقطه به نقطه کاهش یافته است.

سیف با بیان اینکه حجم نقدینگی هزار و 333 هزار میلیارد تومان در تیرماه شده که بیانگر رشد است، تصریح کرد: البته پایه پولی به 186 هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفند و تیر 95 به ترتیب 3.6 و 16.6 درصد رشد را نشان میدهد. البته مطالبات بانک مرکزی از بانک ها با سهم 3.6 درصدی مهمترین عامل افزایش پایه پولی است.

رئیس کل بانک مرکزی ضریب فزاینده نقدینگی را در پایان تیر 96 معادل  7.156 درصد اعلام کرد و گفت: در این مدت البته 153 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی پرداخت شد که نسبت به دوره مشابه سال قبل 18.4 درصد افزایش یافته است.

 245 هزار فقره وام ازدواج به زوجین پرداخت شد

وی با اشاره به طرح ضربتی وام ازدواج تصریح کرد: از ابتدای مرداد ماه و با آغاز این طرح 245 هزار فقره وام ازدواج به زوجین پرداخت شده که 60 هزار فقره در استان های محروم و کم برخوردار بوده است.

به گفته سیف، متوسط نرخ دلار در 5 ماهه اول سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل 8 درصد رشد داشته است اما ضریب تغییرات به میزان یک دهم واحد درصد کاهش یافته است. با این حساب می توان گفت بازار ارز از ثبات کاملا مناسبی برخوردار بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه به نرخ سود بازار بین بانکی اشاره کرد و افزود: این نرخ که به واسطه اطلاعات غلط ترازنامه بانک ها در سال های قبل افزایش یافته بود به دامنه 18 درصد رسیده است. البته اوایل سال جاری نیز این نرخ روند افزایشی گرفته بود ولی با مدیریت بانک مرکزی بار دیگر روند کاهشی آغاز شد و نرخ به کمتر از 19 درصد رسید.

سیف وضعیت حاکم نرخ سود و چسبندگی بازار پول را به ترازنامه بانک ها مرتبط دانست و گفت: در همین ارتباط بانک مرکزی با هدف حل و فصل مشکلات این بخش با همکاری مدیران مربوطه در دولت اقداماتی را انجام داد. ولی بالا بودن نرخ سود اوراق تامین مالی از سوی دولت، پرداخت سود بالا از سوی خودروسازان و صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت و رقابت غیراصولی موسسات غیرمجاز موجب اخلال نرخ سود در بازار پول و چسبندگی نرخ های سود شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج