مدت‌ها بود نوک پیکان انتقادات برخی از افراد از جمله برندهای تولیدکننده داخلی به سمت برند کره‌ای سامسونگ در ایران نشانه رفته بود. به عقیده منتقدین، سامسونگ در ایران تولید نداشته و بیشتر در حال واردات قطعات و به عبارتی مونتاژ ساده محصولات است.

به گزارش خبرگزاری موج، بر همین اساس با هماهنگی مدیران ارشد سامسونگ تصمیم به بازدید از کارخانه‌های تولیدی سامسونگ در ایران گرفته و صبح دیروز مهمان جاده مخصوص بوده‌ایم و از سه کارخانه مختلف سامسونگ بازدید کردیم.

پس از بازدید اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس که معتقد بودند سامسونگ در حال تولید محصول در ایران است و به عمق داخلی سازی بسیار خوبی رسیده است، حال در نگاه اول آنچه که توجه را جلب می‌کرد، تعداد نیروی جوان در این کارخانه بود. بیش از 3500 نیروی کار جوان در این کارخانجات در حال فعالیت هستند.

در بخش اول گزارش که از خطوط تولید تلویزیون‌های سامسونگ و همچنین خطوط تولید یخچال فریزرهای این برند کره‌ای تهیه شده، می‌توان مدعی شد که سامسونگ در حال تولید محصولات کره‌ای با تکنولوژی روز کره، در ایران است.

این کارخانجات برخلاف ادعای برخی منتقدین که اذعان داشتند در این سوله‌ها تعداد اندکی دستگاه قدیمی وجود دارد و سامسونگ به هیچ وجه نمی‌تواند اسم تولیدکننده را یدک بکشد، از پیشرفته‌ترین و به روزترین دستگاه‌های کره‌ای بهره می‌برد.

مهندسان حاضر در کارخانه درباره اینکه اگر دستگاهی خراب شود می‌بایست حتما به دست کارشناسان کره‌ای تعمیر شود گفتند: به هیچ وجه این‌گونه نیست. تمامی دستگاه‌های توسط متخصصان دوره دیده ایرانی تامین و نگه‌داری می‌شوند. متخصصان ما آموزش کامل را دیده و نیازی به مهندسان کره‌ای برای تعمیر دستگاه نیست.

این خط تولید، مراحل تولید بسیار پیچیده و نیاز به تخصص ویژه دارد. تمامی مهندسان حاضر در خطوط تولید کاملا مسلط به مراحل تولید بوده و دوره‌های لازم را در کشور کره گذرانده‌اند. تمامی کارگران خط تولید نیز با مهارت لازم به فرایند تولید اشراف داشته و آنان نیز دوره‌های لازم را دیده‌اند.

به نظر می‌رسد در نگاه اول و در حداقل مثبت‌اندیشی، انتقال تکنولوژی تا مقدار بسیار زیادی صورت گرفته و عمق داخلی‌سازی محصولات همان‌طور که نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس به آن اشاره کرد، بسیار زیاد است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج