نخستین جلسه کاری محمد شریعتمداری با متولیان حوزه معدن و زمین‌شناسی در اولین روز استقرار در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، در این جلسه که مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو و همچنین روسای سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و همچنین خانه معدن ایران، حضور داشتند اولویت‌ها و موضوعات اساسی برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی مطرح به بحث و بررسی گذاشته شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است: اهتمام به توسعه معادن جزو مهم‌ترین برنامه‌های کاری من در وزراتخانه خواهد بود و در این زمینه شورای عالی معادن را با شوراهای معدنی استانی همسو خواهیم کرد.

محمد شریعتمداری اعلام کرده است: مجموعه اکتشافات معدنی کشور هنوز در حد حداقل است؛ بنابراین باید اکتشاف را دقیق‌تر کرد و عمق آن را به ۴۰۰ متر افزایش داد، در این صورت حتما ۷ درصد از سرزمین ایران را که زیر پهنه‌های معدنی است، می‌توان به سه برابر افزایش داد.

وی افزود: در حوزه معادن نیز ظرفیت‌های ناشناخته‌ای داریم که باید مورد توجه قرار گیرد، امروز از مجموعه ۹ هزار پروانه معدنی صادره، ۵۸۰۰ واحد معدنی فعال در کشور داریم که به کمتر از ده عدد از آنها، معادن بزرگ می‌توان اطلاق کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مجموعه معادن به لحاظ فناوری، دارای ضعف‌های فراوانی هستند و از حیث صنایع معدنی نیز، باید شرایط را بهبود دهیم. سهم ما از تجارت کالا در جهان، تن‌ها حدود ۰. ۳ درصد است و این سهم به هیچ عنوان شایسته نیست، ضمن اینکه ظرفیت‌های صنعتی و معدنی ایجاد شده نیز در برنامه گسترش می‌یابد.

وی افزود: در حوزه صنایع پایه و تولید محصولات پایه از جمله مس و پتروشیمی و فولاد و آلومینیوم، به عنوان صنایع پیشران نگاه خواهیم کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج