سرپرست طرح های پشتیبانی نفت و گاز شرکت نفت وگاز پارس گفت: عملیات ساخت 2 انبار مکانیزه ذخیره سازی گوگرد هرکدام با ظرفیت 44 هزار تن در بندر خدماتی، صادراتی تمبک آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس سید محی الدین جعفری افزود: عملیات بتن ریزی این سوله ها، پس از انجام تراکم دینامیکی و تست های مرتبط با آمادگی زمین برای احداث تاسیسات مربوطه آغاز شده است.

وی با بیان اینکه عملیات احداث انبارهای ذخیره سازی گوگرد در بخش بازوی شرقی بندر خدماتی و صادراتی تمبک به طول یکهزارو 775 متر در دست احداث است، ادامه داد: انبارهای یادشده و پایانه صادراتی گوگرد این بندر، با هدف صادرات گوگرد برای شناورهای 5 تا 50 هزار تنی و با ظرفیت بارگیری روزانه یکهزارو 400 تن احداث می شود.

وی اجرای عملیات انبارش این طرح را تمام ایرانی عنوان کرد و گفت: در بخش طراحی، مهندسی و ساخت آن نیز از توان متخصصان داخلی بهره گرفته شده است.

وی بیان کرد: پس از اجرای مناقصه ساخت سوله ها، یک شرکت ایرانی ساخت حدود 2 هزارو 800 تن اسکلت فلزی را آغاز کرده که پس از تکمیل، این سازه ها برای نصب روی پیکربندی بتنی انبارهای گوگرد به محل پروژه منتقل می شوند.

جعفری، احداث 2 پست اسکله ال پی جی در بازوی غربی این بندر را از دیگر برنامه های مهم و در دستور کار کارفرما عنوان کرد و افزود: با تکمیل این طرح راهبردی شرکت ملی نفت ایران در پارس جنوبی، صادرات بخش عمده ای از منابع هیدروکربوری این منطقه تعیین تکلیف شده و پروپان و بوتان فازهای مستقر در پارس 2 ( پارس کنگان) از طریق این پایانه ها بارگیری و صادر خواهد شد.

بندر خدماتی و صادراتی تمبک در منطقه پارس جنوبی حداکثر با عمق 37 متر، عمیق ترین بندر ایران و خاورمیانه به شمار می رود.

2پست اسکله صادرات ال پی جی هر یک با توانایی پهلودهی کشتی هایی با ظرفیت بارگیری حدود 5 تا 60 هزارتن گاز مایع، اسکله مدرن بارگیری و صادرات گوگرد با ظرفیت بارگیری 2هزار تن در ساعت، 2 انبار ذخیره سازی گوگرد هر کدام با ظرفیت 44 هزار تن، 2 موج شکن غربی و شرقی، سایت اداری و مسکونی ازجمله بخش های عملیاتی این بندر است.

قرارداد اجرای این طرح، سال 92 از طرف شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرما و نماینده شرکت ملی نفت ایران به قرارگاه خاتم الانبیا(ص) واگذار شده و شرکت عمران ساحل نیز به عنوان پیمانکار اجرای این طرح در حال فعالیت است.

افزون بر این بخش عملیات طراحی و اجرایی پایانه صادرات ال پی جی توسط پیمانکار فاز پالایشگاهی 22 تا 24 در دست اجراست.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج