نایب رئیس انجمن علوم باغبانى ایران با اشاره به وضعیت نسبى ایران و محدودیت هاى آبى ایران گفت: دهمین کنگره بین المللى علوم باغبانى با حضور گسترده پژوهشگران خارج از کشور در ایران برگزار مى شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادى خبرگزارى موج، کاظم ارزانى در نشست خبرى نخستین کنفرانس بین اللملى و دهمین کنگره ملى علوم باغبانى ایران با بیان اینکه ٢.٥ میلیون هکتار باغ در ایران وجود دارد، افزود: بیش از ١٧،٥ میلیون تن تولید محصولات میوه داریم که از این رقم بخشى صادر مى شود.

دبیر انجمن علوم باغبانى ایران در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزارى موج که این کنگره براى تبدیل باغات سنتى و قدیمى کشورمان به مدرن شدن و اصلاح آن چه اقداماتى را انجام مى دهد و چقدر تأثیر گذار خواهد بود اظهار کرد:با هم اندیشى و همفکرى زمینه اى ایجاد مى شود تا باغداران ایرانى ارتباط مستقیمى با پژوهشگران خارجى و ایرانى داشته باشند و هدف اصلى از برگزارى IrHC2017 (تولید محصولات باغبانى، ظرفیت ها، چالش ها، راهبرد ها و همکارى هاى بین المللى) است، تا روى محصولات باغبانى ایران از منظر تولید و چالش هایى که با آن روبرو هستیم با همکاران خارجى و داخلى آن ها را حل کنیم.

به گفته این مسوول آینده خوبى با ارائه این کنگره پیش رو خواهیم داشت.

وى به مشکلات اخیر باغات کشور پرداخت و توضیح باوجود اینکه محدودیت های زیادی در حوزه باغبانی داریم باید بدانیم که کمبود آب و شوری آن در باغبانی یک مشکل جدی است به عنوان مثال پسته یک محصول مقاوم به شوری است اما برخی باغات ما در این زمینه دچار مشکل شده، بنابراین این مسئله برای ما به یک چالش جدی تبدیل شده است. مى توان به سرمای زمستانه و بهاره یا آفات و بیماری ها را از دیگر مشکلات مهم حوزه باغبانی عنوان کرد.

شایان ذکر است دهمین کنگره ملی ایران از ۱۳ تا ۱۶ شهریورماه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود که ۱۸ کشور از جمله آمریکا، فرانسه، آلمان، چک، روسیه، عراق، ایتالیا، مجارستان، تایلند، عمان، اسپانیا، آلمان، ترکیه، یونان، هلند، کرواسی، بلژیک، برزیل و مکزیک در این کنگره شرکت می کنند.

همچنین ۴۵ محقق خارجی سطح بالا برای حضور در این کنگره اعلام آمادگی کرده اند که برای ۳۰ نفر از این افراد تاکنون ویزا صادر شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج