برنج باسماتی، با پیشی گرفتن از گوشت بوفالو، به اصلی ترین کالای صادراتی کشاورزی هند در فصل بهار تبدیل شد. یکی از دلایل اصلی این موضوع افزایش خرید برنج توسط ایران بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه خبری تریبیون ایندیا، برنج باسماتی، با پیشی گرفتن از گوشت بوفالو، به اصلی ترین کالای صادراتی کشاورزی هند در سه ماهه نخست سال مالی جاری تبدیل شد. یکی از دلایل اصلی این موضوع افزایش خرید برنج توسط ایران بوده است.

در طی بازه زمانی آوریل تا ژوئن، برنج باسماتی 29 درصد از کل ارزش محصولات غذایی کشاورزی و فرآوری شده صادر شده هند را به خود اختصاص داده در حالی که سهم گوشت بوفالو 19.33 درصد بوده است.

آمارهای سازمان توسعه صادرات محصولات غذایی کشاورزی و فرآوری شده هند نشان می دهد میزان صادرات برنج باسماتی این کشور در سه ماهه نخست سال مالی جاری به 1256000 تن رسیده در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 1186000 تن بوده است.

این میزان از نظر حجم افزایشی 6 درصدی را نشان می دهد، اما به دلیل افزایش قیمت برنج باسماتی، ارزش برنج صادر شده در سه ماهه امسال 32 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد نشان می دهد. قیمت هر تن برنج باسماتی هند در سال گذشته حدود 787 دلار بود، اما این رقم در سه ماهه نخست سال مالی جاری به 1009 دلار رسیده است.

گورنام آرورا، مدیر شرکت کوه نور فودز هند گفت: «افزایش تقاضا از جانب ایران حجم صادرات برنج باسماتی را بالا برده است.»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج