قیمت سبد نفتی اوپک در آخرین روز معاملات هفته گذشته با ۳۷ سنت افزایش به ۴۸ دلار و ۸۸ سنت رسید و رشد هفتگی یک دلار و ۹۷ سنتی را به ثبت رساند.

به گزارش خبرگزاری موج، قیمت سبد نفتی اوپک در آخرین روز معاملات هفته گذشته با 37 سنت افزایش به 48 دلار و 88 سنت رسید و رشد هفتگی یک دلار و 97 سنتی را به ثبت رساند. این چهارمین افزایش قیمت هفتگی سبد نفت اوپک در طی 5 هفته گذشته به شمار می رود. بالاترین قیمت ثبت شده برای سبد نفتی اوپک در سال جاری میلادی 53 دلار و 37 سنت بوده که در ماه فوریه به ثبت رسیده است.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت های سنگین ایران، صاحاران بلند (الجزایر)، گیراسول (آنگولا)، اورینته (اکوادور)، زافیرو (گینه استوایی)، رابی لایت (گابن)، بصره لایت (عراق)ف کویت اکسپورت (کویت)، اس سیدر (لیبی)، بونی لایت (نیجریه)، قطر مارین (قطر)، عرب لایت (عربستان)، موربان (امارات) و میری (ونزوئلا) است.

قیمت جهانی نفت در طی روزهای گذشته در پی کاهش میزان ذخایر نفت خام آمریکا و انتشار خبرهایی در مورد تلاش بیشتر کشورهای عضو اوپک برای کاستن از عرضه نفت خود با افزایش مواجه بوده است. عربستان گفته که میزان صادرات نفت خود را در ماه آینده میلادی به 6.6 میلیون بشکه در روز محدود خواهد کرد. امارات و کویت نیز در طی روزهای گذشته از کاهش عرضه نفت خود خبر داده اند. میزان تبعیت اوپک از توافق از 95 درصد در ماه می به 78 درصد در ماه ژوئن پایین آمده است.

اوپک و تولید کنندگان متحد این سازمان از جمله روسیه متعهد شده اند به منظور کاهش مازاد عرضه موجود در بازار نفت، تولید روزانه نفت خود را تا مارس 2018 به میزان حدود 1.8 میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

اوپک اعلام کرده، نمایندگان برخی از تولید کنندگان عضو و غیر عضو این سازمان طی روزهای هفتم و هشتم اوت در ابوظبی گرد هم می آیند تا به بررسی دلیل عدم تبعیت برخی از کشورها از تعهدات کاهش تولیدشان بپردازند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج