نهاوندیان گفت: درآمد نفتی عمده درآمد دولت بوده که در این سالها نسبت به گذشته تقلیل یافته و توقع داشتن از دولت برای بهره گیری از این درآمد برای حل مشکلات اقتصادی کشور و یا اشتغال زایی اشتباه بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور در مراسم جشن تولید ملی شکر اظهار داشت: همکاری و تعامل و عزم جدی بخش خصوصی سبب بارور شدن این همت شده است.

وی اظهار‌ کرد: میزان تولید چغندر قند در سال های گذشته 31 تن در یک هکتار بوده که در حال حاضر این به 53 تن در یک هکتار رسیده و این دستاورد مایه  مباهات است.

رئیس دفتر رئیس جمهور بیان کرد: باید در کشور به جای تکیه بر منابع بیشتر با استفاده بهینه از منابع داخلی به چنین دستاورد هایی رسید، نباید منتظر بود تا پول نفتی از جایی برای تأمین مواد اولیه برسد، بلکه باید با برنامه ریزی مدون از منابع داخلی بهره گرفت.

این مقام مسوول در ادامه تشریح کرد: چاره ای جز فرهنگ سازی و ارتقا بهره وری برای افزایش میزان تولید در کشور نداریم تا بتوانیم در بخش های دیگر حوزه کشاورزی همانند چغندر قند و شکر به چنین دستاورد هایی برسیم.

 نهاوندیان با اشاره به تأثیرگذاری بالای بخش خصوصی در حوزه های اقتصادی کشور عنوان کرد: در سالهایی که کشور با مشکل کمبود آب روبه رو‌ بود، اتاق بازرگانی به عنوان یک بخش خصوصی با اعلام گزارشات به مراجع دولتی از برخی تصمیم گیری های شتاب زده جلوگیری و تأثیر بسزایی در این امر داشته، بحران آب مسئله ای جدی و بدهی ما به نسل آینده است که خوشبختانه برنامه ریزی های مدونی در راستای توجه به این مهم در دستور کار‌ قرار گرفته است.

وی در این راستا تصریح کرد: درآمد نفتی عمده درآمد دولت بوده که در این سالها نسبت به گذشته تقلیل یافته و توقع داشتن از دولت برای بهره گیری از این درآمد برای حل مشکلات اقتصادی کشور و یا اشتغال زایی اشتباه بوده، در حالیکه باید اشتغال زایی در گستره کشور و به دست کار آفرینان صورت گیرد، وظیفه  دولت برنامه ریزی های بلند مدت برای ایجاد فضایی مطلوب جهت تسریع در فعالیت بخش خصوصی و افراد است.

محمد نهاوندیان افزود: اصلاحات در مقررات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و افزایش تعامل میان این دوبخش از اولویت های دولت دوازدهم در برنامه 4 ساله آینده خواهد بود.

وی با تأکید بر تغییر نگرش افراد و بخش خصوصی از رشد به نگاه عدالت اجتماعی گفت: نگاه عدالت اجتماعی تضمین گر رشد اقتصادی پایدار در کشور خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج