جانشین گروه فضایی صاایران با بیان اینکه پایگاه فضایی امام خمینی (ره) نیازهای صنعت هوافضای کشور را تا دستکم 10 سال آینده تامین می کند، گفت:دانشمندان هوافضای کشور توانستند با افتتاح این پایگاه قابلیت های نظامی خود را به کاربری های تجاری تبدیل کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، مهدی نصیری ضمن تبریک افتتاح پایگاه فضایی امام خمینی(ره) به مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری و دانشمندان سازمان هوافضای کشور اظهار کرد: این پایگاه توسط دانشمندان هوافضای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح طراحی و ساخته شده و دانشمندان هوافضای کشور توانستند قابلیت های نظامی خود را به کاربری های تجاری تبدیل کنند.
وی افزود: اهمیت این پایگاه در این است که قابلیت پرتاب ماهواره های پرتعداد در مدار ارتفاع پایین« low earth orient» را دارد و می توان به کمک این ماهواره ها انواع کاربری های مخابراتی، هواشناسی، موقعیت یابی، اینترنت اشیا و خدمات آی تی و مخابرات ماهواره ای را فراهم کرد.
جانشین گروه فضایی صاایران گفت: دانشمندان هوافضای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح این پایگاه را در شرایط تحریم های ظالمانه، کاملا به صورت بومی و مطابق استانداردهای روز دنیا طراحی کرده و ساخته اند به طوری که این پایگاه به عنوان نخستین پایگاه در جنوب غرب آسیا به شمار می رود.
نصیری افتتاح این پایگاه را نقطه عطفی در صنعت هوافضای کشور عنوان کرد و گفت:پایگاه فضایی امام خمینی(ره) قادر است ماهواره های جدید کشور که شروع آن ماهواره سیمرغ است را به فضا پرتاب کند و ماهواره های به وزن 250 کیلوگرم را در مدار بالاتر از 500 کیلومتر قرار دهد.
وی با بیان اینکه طراحی و ساخت این پایگاه از سال 91 آغاز شده است، گفت: این پایگاه می تواند نیازهای صنعت هوافضای کشور را حداقل در 10 سال آینده فراهم کند و از این جهت می تواند بسیار مهم و منشاء اثر باشد.
 پایگاه ملی فضایی امام خمینی (ره) با پرتاب آزمایشی ماهواره بر سیمرغ به فضا توسط سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به طور رسمی افتتاح شد.
این پایگاه فضایی که نخستین پایگاه سکوی ثابت جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود کلیه مراحل آماده سازی، پرتاب، کنترل و هدایت ماهواره برها را برعهده دارد.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج