تسویه ‌حساب بانک انگلیسی «آر بی اس» با آژانس مالی مسکن فدرال آمریکا (FHFA)در رابطه با فروش اوراق قرضه مسکن پرخطر در بازار آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که بانک‌های انگلیس همچنان از سوی نهادهای آمریکایی به سوء عملکرد در بازار این کشور متهم هستند.

به گزارش خبرگزاری موج، بانک سلطنتی اسکاتلند یا «آر بی اس»(Royal Bank of Scotland) چهارشنبه گذشته با آژانس مالی مسکن فدرال آمریکا (FHFA) برای پرداخت جریمه‌ای بالغ‌ بر 5 میلیون و 500 هزار دلار ( معادل 4میلیون و 200 هزار پوند) به‌منظور جبران سوء عملکرد خود در جریان بحران مالی بین‌المللی سال 2008 میلادی به توافق رسید. با این توافق که پس از ماه‌ها مذاکره و کشمکش میان دو طرف بر سر میزان جریمه صورت می‌پذیرد، به یکی از مهم‌ترین دعاوی این بانک در آمریکا قبل از بروز بحران مالی بین‌المللی و ورشکستگی در سال 2008 که منجر به تملک آن از سوی دولت انگلیس گردید پایان داده می‌شود.
علت اعمال این جریمه فروش 25 میلیارد پوند اوراق قرضه مسکن پرخطر از سوی این بانک در آمریکا بین سال‌های 2005 و 2007 می‌باشد. مراجع مالی نظارتی آمریکا معتقدند این بانک قبل از بروز بحران مالی سال 2008 در حالی اوراق قرضه مسکن با خطر بسیار بالا عرضه کرده که سرمایه‌گذاران و خریداران را نسبت به میزان خطر این اوراق مطلع نکرده و آن‌ها را فریب داده اند.
مدیرعامل بانک «آر بی اس» از این توافق به‌عنوان یک گام مهم و رو به ‌جلو یاد کرد و درعین‌حال گفت این جریمه هزینه سنگینی است که بانک برای برنامه‌های جاه‌طلبانه خود در بازار مالی آمریکا در سال‌های قبل از بحران مالی بین‌المللی پرداخته است.
وی اعلام کرد این بانک 6 میلیارد و 600هزارپوند برای جرائم مربوط به دعاوی موجود در آمریکا کنار گذاشته و جریمه توافق اخیر را نیز از همین محل خواهد پرداخت.
در همین حال «آر بی اس» همچنان درگیر یک مورد دیگر دعوی قضائی از سوی وزارت دادگستری آمریکاست که برخی منابع بانکی پیش‌بینی کرده‌اند میزان آن می‌تواند تا حدود 12 میلیارد دلار باشد. این بانک امیدوار است نتیجه فرایند مذاکرات با مقامات آمریکا کاهش میزان جریمه باشد. مدیرعامل بانک «آر بی اس » هشدار داده است درصورتی‌که میزان جریمه، بالاتر از میزان پیش‌بینی‌شده باشد ممکن است پیامدهای وخیمی برای این بانک به دنبال داشته باشد.
وی گفت پس از توافق با آژانس فاینانس مسکن فدرال آمریکا (FHFA) اکنون تمرکز خود را بر روی توافق با وزارت دادگستری آمریکا خواهیم گذاشت تا مشکلات مربوط به فروش اوراق مسکن در آمریکا درگذشته را خاتمه دهیم.
از سوی دیگر بانک «آر بی اس» با شکایت تعداد دیگری از سهامداران خود نیز مواجه است که با طرح شکایتی خواستار دریافت غرامتی حدود یک میلیارد دلار به‌ واسطه سوء مدیریت مدیران بانک قبل از ورشکستگی در سال 2008 می‌باشند.
این دسته از سهامداران معتقدند مدیران وقت بانک به‌واسطه عدم انتشار اطلاعات مناسب در خصوص وضعیت مالی بانک در آن مقطع باعث گمراهی آن‌ها شده و مقصر زیان وارده به آن‌ها هستند.
درحالی‌که مشکلات بانک «آر بی اس» در آمریکا و جریمه‌های اعمال‌شده، این بانک را در موقعیت دشواری قرار داده گزارش‌های منتشره حاکی از وضعیت نامناسب مالی بانک می‌باشد.
فایننشال تایمز چندی پیش با انتشار گزارشی در خصوص وضعیت بانک «آر بی اس » اعلام کرده بود که این بانک که در سال 2008 ورشکسته شده و در آن زمان با یک طرح نجات بانکی 45 میلیارد دلاری 73 درصد سهام آن به تملک دولت انگلیس درآمد هنوز نتوانسته خود را احیاء کند و طی هشت سال متوالی با زیان انباشته مالی مواجه بوده است. این وضعیت در کنار سقوط ارزش سهام آن در بورس، مانع از آن گردیده است که دولت انگلیس برنامه فروش سهام خود در این بانک را عملی کند.
بر اساس گزارش شرکت خدمات مالی آمریکایی «مودیز» علاوه بر «آر بی اس» دو بانک دیگر «بارکلیز» و «اچ اس بی سی» نیز به دلیل مشابه فروش اوراق مسکن پرخطر در سال‌های قبل از بحران مالی بین‌المللی با دعوی قضائی وزارت دادگستری آمریکا مواجه هستند.
دو بانک غیر انگلیسی دویچه بانک و کردیت سوئیس نیز درگیر فروش این اوراق بوده‌اند که پیش از این با وزارت دادگستری آمریکا به توافق دست ‌یافته و درمجموع نزدیک به 13 میلیارد دلار جریمه برای این موضوع پرداخت کرده‌اند.
در این میان برخی از منابع بانکی در انگلیس معتقدند که نحوه برخورد سیستم مالی و قضائی آمریکا با بانک‌های این کشور بسیار بهتر از بانک‌های اروپائی است. به‌عنوان‌مثال بانک «گلدمن ساکس» نیز که هم‌زمان با بانک بارکلیز درفروش اوراق قرضه مسکن در آمریکا دخیل بود و سهم بسیار بیشتری نیز درفروش این اوراق نسبت به بانک بارکلیز انگلیس داشته تنها 5 میلیارد دلار جریمه ‌شده درحالی‌که بانک بارکلیز با حجم فروش بسیار کمتر از گلدمن ساکس به میزان پنج میلیارد و 200 میلیون دلار جریمه‌شده است.
برخی از سهامداران بانک بارکلیز اعلام کرده‌اند در خصوص جریمه سنگین وزارت دادگستری آمریکا به دادگاه شکایت خواهند کرد. به اعتقاد آن‌ها رفتار وزارت دادگستری آمریکا نباید به‌گونه‌ای باشد که فضای رقابت برای بانک‌های آمریکائی نسبت به بانک‌های اروپائی مساعدتر باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج