یک هیات تجاری و اقتصادی از کشور ارمنستان روز چهارشنبه از جاذبه های گردشگری و توانمندی های اقتصادی شهرستان دلیجان بازدید کردند.

به گزارش خبرگزاری موج، هیات ارمنی با همراهی تنی چند از تجار و بازرگانان ارمنی و آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان و دستیار اول، دستیار دوم و وابسته فرهنگی سفارت ارمنستان از پتانسیل شهرستان دلیجان در زمینه تولید عایق رطوبتی، الیاف پلی استر و کارخانه فراوری گیاهان دارویی بازدید کردند.
این هیات در راستای سفر به شهرستان دلیجان از غار نخجیر و چند واحد تولیدی و صنعتی ایزوگام، باریج اسانس، تصفیه نمک و الیاف پلی استر در مجتمع ساینای دلیجان دیدن کردند.
این هیات تجاری خوستار توسعه تبادل تجاری با دلیجان شدند و به منظور رونق این ارتباط از هیات تجاری دلیجان دعوت کردند تا به ارمنستان سفر کند.
فرماندار دلیجان در جریان این بازدید ها به ظرفیت های گردشگری و اقتصادی این شهرستان اشاره کرد و گفت: دلیجان دارای رتبه سوم در قطب صنعتی (صنایع کوچک) در استان مرکزی است.
محمد کردی افزود: دلیجان در تولید الیاف پلی استر و عایق رطوبتی رتبه نخست کشور را دارد و فعالیت 16 هزار کارگر صنعتی در خوشه تولید عایق رطوبتی کشور و الیاف پلی استر نشان از صنعتی بودن این شهرستان دارد.
وی ادامه داد: این صنایع با گره خوردن به صنایع بالادستی همچون عاملان فروش و حمل و نقل، 35هزار نفر جمعیت را در سراسر کشور به طور مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کارکرده است.
فرماندار دلیجان گفت: اقتصاد دلیجان به تولید عایق رطوبتی گره خورده و این واحدهای تولیدی سهم بسزایی در ایجاد اشتغال دارند، به طوری که یک هزار و300 شغل مستقیم ایجاد کرده اند.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت دلیجان با تاکید بر اینکه دلیجان دارای توانمندی تولیدی و صادراتی متعددی است، افزود: 18 واحد صنعتی در این شهرستان قابلیت صادراتی دارند.
مجید طالبی بیان کرد: الیاف پلی استر، عایق رطوبتی، سیمان، فراورده های دامی و فرش ماشینی از جمله مهمترین تولیدات صادراتی شهرستان را شامل می شود.
وی با بیان اینکه محصولات تولیدی دلیجان به 14 کشورصادر می شود اظهارکرد: ترکیه، عراق، افغانستان، چین، تاجیکستان، بلژیک، امارات متحده عربی، بلغارستان، هلند، ارمنستان، امارت، قزاقستان، کره جنوبی و ترکمنستان کشورهای هدف صادراتی این شهرستان هستند.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت دلیجان درخصوص توانمندی این شهرستان گفت: در تولید عایق رطوبتی، دلیجان بیش از 70 درصد محصول عایق رطوبتی کشور را تولید می‌کند و همچنین مجتمع تولیدی الیاف دلیجان در خاورمیانه جزو بزرگترین مجموعه‌های تولیدی است.
شایان ذکر است مجتمع ساینای دلیجان در سال 90 به بهره برداری رسیده و این واحد صنعتی بزرگترین کارخانه الیاف پلی استر هایتنا سیتی در کشور است که ظرفیت تولید سالانه آن 45 هزار تن است.
سالانه بابت صادرات الیاف پلی استر از دلیجان 50 میلیون دلار ارز عاید کشور می شود ومحصولات مجتمع تولیدی الیاف پلی استر دلیجان به 400 واحد تولیدی داخلی و چند کشور خارجی صادر می شود.
در مجتمع الیاف دلیجان روزانه 200 تن الیاف پلی استر تولید و روانه بازار می شود.
شرکت باریچ‌اسانس دلیجان نیز یکی از بزرگترین شرکت‌های داروسازی گیاهی کشور است که داروسازی باریج اسانس حجم زیادی از داروهای گیاهی کشور را تامین می‌کند.
نشست با شهردار و شورای شهر برای خواهر خواندگی دیلیجان ارمنستان با دلیجان از برنامه های دیگر سفر این هیات تجاری ارمنستانی به شهرستان دلیجان است
شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی 400 واحد صنعتی و تولیدی دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج