یک شرکت هندی اعلام کرد اگر ایران یک «بازگشت معقول» سرمایه را تضمین کند، آماده ۱۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای توسعه میدان گازی فرزاد ب است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از بلومبرگ، یک شرکت هندی اعلام کرد، اگر ایران یک «بازگشت معقول» سرمایه را تضمین کند، آماده 11 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای توسعه یک میدان گازی عظیم در ایران و ساخت زیرساخت های مورد نیاز برای صادرات گاز است.

به گفته نارندرا کومار ورما، مدیر بخش سرمایه گذاری های بین المللی شرکت اویل اند نچرال گاز، بزرگترین شرکت اکتشاف انرژی هند، او ان جی سی پیشنهاد کرده که 6 میلیارد دلار در میدان گازی فرزاد ب ایران سرمایه گذاری کند و بقیه این رقم را صرف تاسسات صادرات ان ان جی نماید. ورما افزود، این شرکت به دنبال بازگشت سرمایه حدودا 18 درصدی است و شرکت های هندی تمایل دارند همه گاز تولیدی این پروژه را خریداری نمایند.

ورما در ادامه گفت: «ما بهترین پیشنهادمان را به ایران ارائه داده ایم. اکنون موافقت یا عدم موافقت بستگی به آنها دارد... ما خیلی واضح به مقامات ایرانی گفته ایم که بخشی از بازگشت سرمایه اولیه ضروری است.»

در حالی که هند، چهارمین خریدار بزرگ ال ان جی جهان قصد دارد منابع گازی بیشتری برای تامین نیاز روز افزون خود به دست بیاورد، ایران در حال رها شدن از تحریم های غرب است ه در طی سال های گذشته مانع از سرمایه گذاری در بخش انرژی این کشور شده بود.

مقامات وزارت نفت ایران و شرکت ملی نفت ایران برای اظهارنظر در مورد فرزاد ب در دسترس نبوده اند.

دو کشور قصد داشتند تا ماه فوریه قراردادی در مورد توسعه میدان فرزاد ب منعقد کنند. به گفته هند این میدان حدود 19 تریلیون فوت مکعب گاز در خود دارد. تاخیر در انعقاد قرارداد نهایی، به تجارت نفتی بین دو کشور آسیب زده است. هند که در طول سال های تحریم همواره یکی از مشتریان اصلی نفت ایران بود، اخیرا اقدام به کاهش خرید نفت از ایران کرده و ایران هم برخی از مزایای در نظر گرفته شده برای خریداران هندی نفت خود را حذف کرده است.

ورما افزود: «ما آماده سرمایه گذاری هستیم... در نهایت، این برای آنها (پیشنهاد) مثبتی است.»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج