یک مقام مسوول گفت: بهره‌بردار ی از خط لوله انتقال گاز قوشه- دامغان- کیاسر- ساری- نکا سبب می شود مشکل ضعف شبکه گاز شمال کشور به طور کامل رفع شود و تکمیل آن سبب تقویت مدیریت شبکه گاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از وزارت نفت؛ مهدی جمشیدی دانا، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفت: با وجود ضعف‌های موجود و قطع گاز ترکمنستان، در زمستان گذشته به هیچ عنوان کمبود گاز در شمال کشور نداشتیم و هر میزان گاز که نیاز بود، در ایستگاه رشت وجود داشت.

وی افزود: گاز از جنوب به مرکز کشور و از طریق خط لوله ۴۸ اینچ پارچین از طریق دو مسیر به سمت خراسان و گلستان منتقل می‌شد؛ از سوی دیگر، از طریق ایستگاه ساوه و پس از آن ایستگاه رشت، گاز از مرکز به سمت مازندران انتقال داده می‌شد.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: اتفاق بزرگی که زمستان پارسال رخ داد، این بود که با وجود قطع صادرات گاز از سوی ترکمنستان، خوشبختانه توانستیم با مدیریت شبکه و اعمال محدودیت‌های کوتاه مدت، گاز مورد نیاز بخش خانگی را به طور کامل تامین کنیم.

جمشید دانا تصریح کرد: با بهره‌برداری از دو قسمت خط لوله ششم سراسری توانستیم شبکه غرب کشور را نیز پایدار کنیم.

وی ادامه داد: از خط لوله ۵۶ اینچ ششم سراسری حدفاصل بیستون تا دهگلان به طول ۱۲۰ کیلومتر به عنوان خط ذخیره استفاده کردیم و زمانی که مصرف گاز افزایش می‌یافت، این مسیر را باز کرده و گاز ذخیره شده را به شبکه تزریق می‌کردیم و زمانی هم که هوا گرم بود، گاز در آن خط لوله ذخیره می‌ماند، ضمن این که خط لوله انتقال گاز ۴۸ اینچ چارمله- نفت شهر نیز در بالانس مثبت این شبکه بسیار کمک کرد.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران همچنین درباره عبور بی دغدغه از زمستان امسال نیز گفت: امیدوارم با تمهیداتی که اندیشیده شده، از جمله تکمیل خط ششم سراسری تا پایان تابستان و افزایش روزانه ۹۰ میلیون مترمکعبی ظرفیت تولید گاز پارس جنوبی، بتوانیم همچون پارسال شبکه شمال و غرب کشور را به خوبی مدیریت کنیم.

جمشیدی دانا با تاکید بر این‌که باید با هماهنگی میان تمام زیرمجموعه‌های شرکت ملی گاز ایران، افزایش تولید پارس جنوبی را با بهره گیری از شبکه موجود و زیرساخت‌های ساخته شده به طور حداکثری به مراکز هدف برسانیم، افزود: افزون بر این، باید تغییراتی در تعدادی از ایستگاه‌ها اعمال شود تا بتوانیم گاز بیشتری را منتقل کنیم که امیدواریم بهره‌برداری از ایستگاه تقویت فشار گاز فراشبند ۱۰ بتواند در انتقال گاز بیشتر کمک کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج