رئیس مرکز نوغانداری کشور از خرید توافقی حدود ۴۰۰ تن پیله تر ابریشم توسط بخش خصوصی تا به امروز و همچنین تأسیس صندوق حمایت از توسعه نوغانداری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از  وزارت جهاد کشاورزی، علی اصغر داداش پور افزود: خرید توافقی پیله تر ابریشم بالاتر از قیمت تضمینی و به طور متوسط هر کیلو گرم به قیمت ۲۵ هزار تومان صورت گرفته است.

وی با بیان این که امسال قیمت تضمینی پیله تر ابریشم افزایش ۹ درصدی نسبت به سال قبل داشته است، اظهار داشت: طبق مصوبه دولت، قیمت تضمینی هر کیلوگرم پیله تر ابریشم در سال جاری ۱۸ هزار و ۱۰۴ تومان است.

داداش پور علت بالا بودن قیمت خرید توافقی از نرخ تضمینی این محصول را کشش بازار، متقاضیان علاقه مند به خرید و ترغیب دولت به توسعه نوغانداری دانست و پیش بینی کرد: امسال نیز ۹۰۰ تن پیله تر ابریشم در کشور تولید شود.

رییس مرکز نوغانداری کشور درباره تخم نوغان هیبرید گفت: در سال جاری نزدیک به ۲۸ هزار جعبه تخم نوغان در استان‌های کشور توزیع شده ضمن اینکه امسال توزیع تخم نوغان در قالب ۱۰ واریته کرم ابریشم صورت گرفته که هشت واریته آن داخلی و دو واریته وارداتی است.

داداش پور به پرورش ۱۱۰ واریته کرم ابریشم در قالب بانک ژن ابریشم در سال جاری اشاره و تصریح کرد:این اقدام هر سال برای حفظ ذخایر ژنتیکی کرم ابریشم انجام می‌شود.

وی درباره توسعه توتستان‌های کشور اذعان داشت: سال گذشته در راستای احیای توتستان‌های بومی و ایجاد توتستان‌های جدید ۲۰۰ هزار اصله نهال توت به طور رایگان در ۱۸ استان توزیع شد.

داداش پور افزود: کاشت این نهال‌ها به صورت نواری و در حاشیه مزارع، شهرها، جوار خانه‌ها و سایر مکان‌های عمومی انجام شده است.

وی نوغانداری را فعالیتی مکمل در بخش کشاورزی دانست و گفت: نوغانداری در کنار سایر فعالیت‌های کشاورزی باید انجام گیرد.

رییس مرکز نوغانداری کشور در عین حال بر ایجاد زنجیره در زمینه تولید ابریشم تاکید کرد و گفت: به منظور توسعه و افزایش تولید نخ ابریشم در کشور، زنجیره تولید از نوغانداری تا محصول نهایی مانند پوشاک، فرش، صنایع دستی و محصولات نوین دارویی و بهداشتی باید تشکیل شود.

وی اظهار داشت: به منظور ایجاد این زنجیره با موافقت وزیر جهاد کشاورزی، تأسیس صندوق حمایت از توسعه نوغانداری را برنامه ریزی کرده‌ایم.

داداش پور افزود: طرح تأسیس این صندوق از طریق معاونت امور دام به صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی ارائه شده ضمن اینکه  این صندوق با مشارکت نوغانداری، صنایع ابریشم، بافندگان، تولید کنندگان محصولات ابریشمی و تجار و بازرگانان ابریشم تشکیل خواهد شد.

داداش پور اعلام کرد: صندوق حمایت از توسعه نوغانداری با رویکرد ایجاد منافع مشترک و افزایش تعامل و هم افزایی میان حلقه‌های مرتبط در زنجیره ابریشم راه اندازی می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج