ارزش طرح هایی که تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۶ وارد مدار تولید می‌شوند از یک میلیارد دلار عبور می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، تعداد این طرح‌ها که بخش زیادی از آن‌ها با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی می‌شود، به ۱۹ می‌رسد و در استان‌های مختلف کشور واقع شده است.

طرح هایی شاخصی که در ماه‌های آتی افتتاح می‌شوند شامل کارخانه کارخانه کک سازی زرند (میدکو)، روسازی راه معادن مهاباد، راه دسترسی در معادن الیگودرز، راه دسترسی به معادن سیمان زابل، گندله سازی سنگان مبارکه، خط انتقال منطقه پارسیان، خط انتقال برق سنگان و کارخانه‌های آهن اسفنجی فولاد نی ریز و میانه هستند.

 

آغاز ۲. ۲ میلیارد دلار پروژه

از سوی دیگر ارزش پروژه هایی که کلنگ احداث آن‌ها در شش ماه نخست سال ۱۳۹۶ زده می‌شود به بیش از ۲. ۲ میلیارد دلار می‌رسد. تعداد طرح‌های این بخش به ۲۱ می‌رسد.

از طرح‌های شاخصی که طبق برنامه ریزی تا پایان شهریور امسال قرار است شاهد آغاز عملیات اجرایی شوند می‌توان به معادن گل گهر ۴، ۵ و ۶ و همچنین زغالسنگ زون ۵ پروده شرقی، اپال سنگان به ظرفیت ۲. ۴ میلیون تن، کارخانه سولفات پتاسیم خور و بیابانک، شورابه‌های قم اشاره کرد. علاوه بر این طرح بزرگ معدن روی مهدی آباد نیز طی همین مدت عملیات اجرایی را آغاز می‌کند.

 

صدور بیش از یک میلیارد دلار کالا از منطقه ویژه خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس هم گفته است: میزان صادرات تولیدات صنایع مستقر در این منطقه طی سال ۹۵ در مقایسه با سال قبل از آن با ۲۲ درصد افزایش به بیش از یک میلیارد دلار افزایش یافت.

حسن خلج طهرانی ارزش صادرات از این منطقه را درسال ۹۴ حدود ۸۲۸ میلیون دلار اعلام و اظهار کرد: این رقم در سال ۹۵ به بیش از یک میلیارد دلار افزایش یافت.

وی افزود: از لحاظ تناژ نیز میزان صادرات از این منطقه از ۲ میلیون و ۶۴ هزارتن سال ۹۴ به بیش از ۲ میلیون و ۶۷۷ هزارتن در سال ۹۵ رسید.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس افزود: میزان تولیدات صنایع مستقر دراین منطقه نیز از سه میلیون و ۷۸۴ هزارتن سال ۹۴ با ۱۳ درصد رشد به چهار میلیون و ۲۷۵ هزارتن در سال ۹۵ افزایش یافت.

این مقام مسئول در ایمیدرو یادآور شد: آمارهای ارائه شده نشان از رشد همه جانبه تولید و صادرات و همچنین آهنگ شتابان رو به پیشرفت صنایع مستقر دراین منطقه دارد.

وی یکی از مهمترین اهداف پیش روی مدیریت این منطقه را، کمک به کاهش قیمت تمام شده کالاهای صادراتی و در نتیجه حداکثر کردن سود صنایع مستقر دراین منطقه ذکر کرد.

فولاد، آلومینیوم، روی و قیر از مهمترین تولیدات صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس و همچنین صادرات آن‌ها به خارج از کشور محسوب می‌شود.

خلج طهرانی ازسواحل هرمزگان بخصوص منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس به عنوان منطقه‌ای فوق العاده برای سرمایه گذاری در زمینه صنایع انرژی بر و حمل ونقل و ترانزیت نام برد و با اشاره به درخواست‌های ارائه شده از سوی شرکت‌های بین المللی گفت: برجام باعث شد تا آن‌ها و همچنین بخش خصوصی داخل تمایل بیشتری به سرمایه گذاری دراین منطقه پیدا کنند.

وی با تشریح دیگر فعالیت‌های این منطقه ابراز داشت: با ایجاد بسترهای لازم و توسعه فعالیت ها، میزان تخلیه واگن‌ها به وسیله سامانه خودکار واگن برگردان این منطقه در دو ماه ابتدای امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال با چهار هزارو ۲۶ واگن افزایش به بیش از ۱۵ هزار واگن رسید.

خلج طهرانی، افزایش آمار تخلیه واگن‌های صادراتی، تخلیه و بارگیری گندله مورد نیاز صنایع فولادی را نشان دهنده توسعه فعالیت و افزایش تولید صنایع فولادی مستقر دراین منطقه طی سال گذشته به این طرف دانست.

به گفته وی بارگیری گندله به مقصد ۲ کارخانه احیای فولاد هرمزگان و همچنین احیای فولاد کاوه جنوب کیش (مستقر در این منطقه) در دو ماه ابتدای امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نیز با ۱۲۷ هزارو ۴۲۳ تن افزایش به ۴۴۱ هزارتن رسید.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی وفلزی خلیج فارس یادآورشد: با توجه به زیرساخت‌ها و توانایی‌های موجود، این منطقه به مهمترین محل استقرار صنایع انرژی بر کشور تبدیل شده است.

دراطلاعات منتشره دسترسی به راههای بین المللی چهارگانه با محوریت آبهای آزاد و راه آهن بین المللی، مجاورت با پالایشگاههای بزرگ نفت ستاره خلیج فارس، بندرعباس، مجتمع بندری شهید رجایی، ۲ نیروگاه بزرگ برق، آب شیرین کن ها، اسکله اختصاصی با ظرفیت ۱۲ میلیون تن تخلیه و بارگیری مواد فله معدنی و فلزی مجهز به ۳۲ کیلومتر نوار نقاله (رفت و برگشت) و سامانه خودکار (مکانیزه) تخلیه واگن بعنوان بخشی از ویژگی‌های منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس ذکرشده است.

این درحالی است که اسکله اختصاصی تخلیه و بارگیری مواد نفتی، امضای قرارداد پنج ساله برای صادرات فرآورده‌های پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، آماده سازی سایت توسعه، استانداردسازی الگوهای زیست محیطی و تمدید گواهینامه‌های ایزو از موسسه‌های بین المللی بعنوان بخشی دیگر ازویژگی‌های این منطقه معرفی شده است.

در اطلاعات مذکور میزان اشتغال ایجاد شده دراین منطقه حدود ۱۲ هزارنفر ذکر و پیش بینی شده؛ با بهره برداری کامل از طرح‌های در دست ساخت طی برنامه ششم توسعه ازجمله توسعه صادرات فرآورده‌های نفتی و همچنین اعلام آمادگی تعدادی از شرکت‌های خارجی برای سرمایه گذاری دراین منطقه رقم مذکور به حدود دو برابر افزایش یابد.

در استان هرمزگان ۶ منطقه ویژه اقتصادی به نامهای قشم، صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، بندر شهید رجایی، کشتی سازی خلیج فارس، منطقه انرژی بر پارسیان (غرب استان) و منطقه ویژه اقتصادی لاوان (نفتی) و همچنین ۲ منطقه آزاد تجاری کیش و قشم فعالیت دارند درحالی که با موافقت هیات دولت منطقه آزاد صنعتی و نفتی جاسک نیز به آن‌ها اضافه شده است.

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس (ازواحدهای وابسته به ایمیدرو زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت) در ۱۳ کیلومتری غرب شهر بندرعباس قرار دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج