اسماعیل اسفندیاری پور با بیان اینکه کل مصرف صنایع ماکارونی‌سازی کشوربه 400 هزار تن هم نمی‌رسد گفت: بیش از 600 هزار تن گندم دروم در کشور تولید می شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به آغاز برداشت گندم در اقلیم گرم و خشک جنوب کشور از اسفند ماه شروع شده است، گفت:با حمایت های انجام شده تمامی مزرعه های کشورمان وضعیت استاندارد  و مناسبی دارد و مجموعه اقدامات فنی که منجر به افزایش عملکرد مزرعه شود  توسط کشاورزان صورت گرفت است

اسماعیل اسفندیاری پور به مقایسه گندم کاری سال 92 نسبت امسال پرداخت و افزود: تدارکات  و پشتیانی از بذر گندم 62 درصد افزایش پیدا کرده و 742 هزار تن بذر اصلاح شده در مزارع کشور میان کشاورزان توزیع شده است.

به گفته این مسئول علاوه براینکه کیفیت گندم ما مناسب است مزارع ما عاری از علف های هرز است و مشکلی در زمینه  آفات و بیماری ها نداریم.

وی ادامه داد: آخرین سمومی که کشاورزان خارجی در مزارع خود استفاده می کردند  بعد از برجام در اختیار کشارزان ایرانی قرار گرفته شده و از لحاظ تهیه کود و مواد معدنی گندم کاران ما هیچ محدودیتی ندارند.

 مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی  خاطر نشان کرد:آبیاری تحت فشار مخصوصا آبیاری میکرو در زراعت گندم توسعه پیدا کرد است و کشاورزان  توانسته اند وارد چرخه  خود اجرایی قرار گیرند و با تکنولوژی که در این مزارع است توانسته اند به ازای هر مترمکعب متوسط 2 کیلو گرم دانه گندم تولید کنند ولی در روش های سنتی این مقدار خیلی کمتر بوده است.

 

تولید 600 هزار تن گندم دروم در کشور

 اسماعیل اسفندیاری پور با بیان اینکه در 3 سال گذشته  نزدیک به 500 هزار هکتار توسعه روش های نوین آبیاری در مزار ع داشتیم اذعان کرد: هزار و 600 دستگاه کمپاین نو وارد مزارع  شد که همه این دستگاه ها ساخت تولید داخلی بوده و همچنین 60هزار دستگاه تراکتور و انواع ادوات کشاورزی از طریق بانک کشاورزی در خدمت کشاورزان قرار گرفته شد.

به گفته وی همه این عوامل کمک کردند که تولید گندم قابل قبولی نسبت به چند سال گذشته داشته باشیم و امسال خوش بین هستیم مثل پارسال در تولید گندم مشکلی نداشته باشیم.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی توضیح داد : گندم در 4 اقلیم مختلف در کشور کشت می شود وهم اکنون ما بیش از 4 میلیون تن گندم ممتاز در کشور داریم که این گندم ها در استان های خوزستان ،جنوب فارس، بوشهر، ایلام، جنوب کرمان و  گلستان است  

به گفته اسفند یاری پور بیش از 600 هزار تن گندم دروم در کشور تولید می شود اما کل مصرف صنایع ماکارونی‌سازی ما به 400 هزار تن هم نمی‌رسد.

 

 خرید تضمینی گندم ادامه دار است

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی  در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج که برخی از مسئولان به موظف نبودن دولت به خرید تضمینی گندم اشاره کرده اند و می گویند این طرح برداشته می شود گفت: دولت موظف است خرید تضمینی این کالا حیاتی را داشته باشد ، این اقدام سیاست نیست قانون است  و دولت خود را موظف می داند که  خرید تضمینی  گندم را داشته باشد و به موقع پول کشاورزان را پرداخت کند

وی با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم ادامه دار است، افزود:گندم باید با نگاه اطمینان بخش از کشاورزان خریداری شود واین حرف شخص  وزیر جهاد کشاورزی و معاوناتش است.

به گفته این مسئول نباید نگاه گذشته به کشت گندم را داشته باشیم چرا که تولید این محصول را با مشکل رو به رو می کند اگر با دید گذشته پیش برویم  کشت گندم را با مشکلات جدیدی روبه رو کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج