ایران توافق اولیه ای با شرکت بزرگ گازپروم روسیه برای توسعه میدان گازی فرزاد B امضا کرده است. امضای این موافقتنامه ظاهرا اقدامی تلافی جویانه در مقابل تلاش هند برای فشار بر تهران از طریق کاهش خرید نفت از ایران بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه خبری ایندیا تایمز، این توافق احتمالا موجب محدود شدن روابط بین ایران و هند خواهد شد و به مشارکت و سرمایه گذاری هند در توسعه بخش نفت و گاز ایران لطمه خواهد زد.

این توافقنامه بین ایران و روسیه در حالی امضا شده که به رغم ابراز خوش بینی نخست وزیر هند در دیدار سال گذشته اش با حسن روحانی، هند نتوانسته قراردادی تجاری برای توسعه میدان فرزاد ب با ایران به امضا برساند. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران اخیرا گفته، میدان فرزاد ب موضوع یکی از 3 موافقتنامه ای بوده که با گازپروم به امضا رسیده است. دو قرارداد دیگر در مورد پارس جنوبی و میدان گازی کیش هستند.

زنگنه پیش از این در حاشیه نشست اوپک در وین تهدید کرده بود که شرکت های روسی را جایگزین کنسرسیوم هندی به رهبری شرکت او ان جی سی ویدش هند در میدان فرزاد ب خواهد کرد.

با این حال، مقامات دولت هند امضا موافقتنامه اولیه بین ایران و گازپروم روسیه را کم اهمیت تلقی کرده و گفتند، نگاه آنها نسبت به انعقاد یک قرارداد رسمی با ایران مثبت است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج