روسیه اولین پرواز هواپیمای مسافربری جدید برد متوسط ام اس ۲۱ خود را انجام داد و امیدوار است این هواپیما بتواند با هواپیماهای بوئینگ و ایرباس رقابت کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، روسیه روز شنبه اولین پرواز هواپیمای مسافربری جدید برد متوسط ام اس 21 خود را انجام داد. این اولین تلاش روسیه پس از فروپاشی شوروی سابق برای تولید یک هواپیمای تجاری شاهراهی است که مسکو امیدوار است بتواند با هواپیماهای تولیدی شرکت های غربی رقابت کند.

شرکت ایرکات، تولید کننده این هواپیما و شرکت مادر آن یعنی یونایتد ایرکرفت که وابسته به دولت روسیه است در بیانیه ای غیرمنتظره اعلام کردند که مدل ام اس-21-300 این هواپیمای مسافربری اولین پرواز 30 دقیقه ای خود را در ارتفاع هزار متری از سطح زمین با سرعت 300 کیلومتر در ساعت انجام داده است.

روسیه که به دلیل نقش آفرینی در بحران اوکراین، تحت تحریم های غرب قرار دارد، تلاش می کند تولیدات صنعتی داخلی خود را احیا نماید و وابستگی خود به شرکت های خارجی را کاهشد دهد.

این پرواز آزمایشی که قبلا به اطلاع رسانه ها نرسیده بود، تنها 3 هفته پس از آن انجام می شود که چین اولین پرواز هواپیمای مسافربری جدیدی خود با نام سی 919 را انجام داد و نشان داد که قصد دارد وارد رقابت با شرکت های هواپیماسازی غربی نظیر بوئینگ و ایرباس شود.

مقامات روسی گفته اند، ام اس 21 از بسیاری جهات بهتر از هواپیماهای مشابه ساخت شرکت های غربی است و توسط شرکت های هواپیمایی روسی و خارجی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اما تحلیلگرانفربی می گویند، روسیه و هچین هر دو برای در هم شکستن انحصار استفاده از هواپیماهای بوئینگ و ایرباس در پروازهای دو سوی اقیانوس اطلس، با چالش عظیمی مواجه اند.

اولگ کنننکو، خلبان این هواپیما گفته : «ماموریت پروازی این هواپیما تکمیل شده است. پرواز خوب بود. هیچ ملاحظه ای که مانع از انجام پروازهای آزمایشی بیشتر شود مشاهده نشد.»

منابع هوانوردی غربی با اشاره به کوتاهی مدت پرواز این هواپیما و ارتفاع پایینی که ام اس 21 در آن آزمایش شده، نسبت به موفق آمیز بودن آن ابزار تردید کرده اند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج