مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: صنعت پتروشیمی ایران با توجه به قابلیت های خود می تواند میزبان سرمایه گذاری های جدید بانک های ایرانی باشد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ، علی صالح آبادی گفت : صنعت پتروشیمی از محور های مولد اقتصاد کشور است و حمایت از آن قطعا مهم خواهد بود و بانک توسعه صادرات آماده ارائه تسهیلات و همکاری با طرح های توسعه ای این صنعت است.

وی با بیان اینکه طرح های صنعت پتروشیمی در مقایسه با سایر پروژه های قابل مشارکت و سرمایه گذاری وسیع تر است و منابع مالی بیشتری می خواهد ؛ گفت : متاسفانه بانک ها به دلیل محدودیت منابعی که دارند، تاکنون نتوانسته اند به طور

کامل این صنعت حمایت کنند.

صالح آبادی تاکید کرد : توان بانک ها در مشارکت و حمایت از پروژه های این صنعت در حد سرمایه شان است و در حال حاضر ، پتروشیمی کرمانشاه ، پتروشیمی تبریز، پتروشیمی فناوران، پلیمر کرمانشاه ، پتروشیمی مارون و زاگرس از جمله شرکتهایی هستند که بانک توسعه صادرات تسهیلات سرمایه در گردش در اختیار آنان قرارداده است.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران درباره اینکه چرا بازار سرمایه در تامین منابع مورد نیاز صنعت پتروشیمی نقش جدی نداشته است گفت: بورس با انتشار اوراق سلف یا بورس انرژی تا حدودی توانسته است به این صنعت کمک کند ، اما استقبال خود شرکت های پتروشیمی از بازار سرمایه و ابزارهای آن لازمه این کار است .

وی افزود: هلدینگ خلیج فارس از شرکت هایی بود که توانست بخشی از منابع مالی خود را از طریق شرکت تامین سرمایه آرمان با انتشار اوراق سلف تامین کند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات، توان مشارکت بانک ها در طرح های پتروشیمی را وابسته به میزان سرمایه شان دانست و گفت : با توسعه بندر مکران، صادرات محصولات پتروشیمی جهش چشمگیری خواهد داشت.

وی درباره تامین مالی توسعه بندر سواحل مکران از سوی این بانک و تاثیر آن بر میزان صادرات محصولات پتروشیمی کشور گفت: در حال حاضر ظرفیت بارگیری در این بندر 2.5 میلیون تن است که با اجرای طرح توسعه ، میزان ظرفیت بارگیری به 8 میلیون تن افزایش خواهد یافت.

صالح آبادی با بیان اینکه رقم تعهد بانک جهت تامین مالی این طرح 340 میلیون دلار است گفت : در حال حاضر 18 میلیارد دلار پروژه پتروشیمی در این منطقه تعریف شده است که صرفا جهت صادرات است ، با توجه به ظرفیت و ویژگی جغرافیایی بندر در صورتی که این پروژه ها حداقل طی 7 سال آینده به بهره برداری برسد،جهش عظیمی را در صادرات محصولات پتروشیمی شاهد خواهیم بود.

وی افزود: در صورتی که طرحی را در حوزه پتروشیمی در این منطقه به ما معرفی کنند، آمادگی داریم بخشی از آن را تامین مالی کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج