وزیر نفت با پیش بینی افزایش ۲۵ درصدی ظرفیت تولید نفت ایران طی ۵ سال آینده گفت: توسعه میادین جدید در کنار بهبود وضعیت ذخایر سالخورده نفتی به ایران اجازه خواهد داد تا ظرفیت تولید نفت خود را به ۵ میلیون بشکه در روز برساند.

به گزارش خبرگزاری موج، در حالی که پیروزی مجدد حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ماه جاری ایران می تواند موجب افزایش سرمایه گذاری ها در این کشور شود، ایران امیدوار است امسال قراردادهایی با شرکت های بزرگ نفتی نظیر توتال و لوک اویل منعقد نماید.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در مصاحبه با رویترز گفت، وی پیش بینی می کند کشورش در طی 5 سال آینده به لطف پروژه های جدیدی که با شرکت های بین المللی اجرا خواهد کرد، حدود یک چهارم به ظرفیت تولید نفت خود اضافه کند.

توسعه میادین جدید در کنار بهبود وضعیت ذخایر سالخورده نفتی به ایران اجازه خواهد داد تا ظرفیت تولید نفت خود را به 5 میلیون بشکه در روز، یعنی معادل 5 درصد از کل تولید نفت جهان برساند، در حالی که این رقم در حال حاضر 4 میلیون بشکه در روز است.

ظرفیت تولید میعانات ایران هم از حدود 600 هزار بشکه در روز فعلی به یک میلیون بشکه خواهد رسید.

زنگنه که در وین پس از اتمام نشست اوپک سخن می گفت افزود: «یک گام مهم انتخابات بود، زیرا در این انتخابات مردم ایران به تعامل مثبت با جهان بله گفتند.»

وی با اشاره به نقش آمریکا در تحریم های ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون گفت: «من امیدوارم این پیام به شکلی مثبت درک شود... به ویژه توسط ابرقدرت دنیا.»

زنگنه افزود: «اکنون زمان کلید زدن اقدامات علیه ایران نیست.» دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده که تحریم های جدیدی را علیه ایران به اجرا خواهد گذاشت.

«(این انتخابات) یک پیام بسیار آشکار برای جهان است. بیش از 60 تا 65 درصد از جوانان ایرانی، مردم طبقه متوسط و دانشجویان این پیام را ارسال کرده اند. من امیدوارم دنیا این پیام را به شکل مثبتی دریافت کند.»

زنگنه ابراز امیدواری کرد که ایران امسال قراردادهای نفتی ای با شرکت های توتال فرانسه، لوک اویل روسیه و مائرسک دانمارک و شاید پرتامینای اندونزی قراردادهای نفتی امضا کند.

مذاکرات روی توسعه میادینی نظیر آزادگان جنوبی، یادآوران، کارون غربی، منصوری و آب تیموری و لایه های نفتی میدان گازی پارس جنوبی متمرکز است.

وزیر نفت ایران افزود، افزایش ظرفیت تولید نفت ایران همکاری ها با اوپک را از مسیر خود خارج نخواهد کرد. اوپک دیروز از اعضای خود خواست تا به منظور مهار مازاد عرضه در بازار، تولید خود را برای 9 ماه دیگر محدود کنند.

زنگنه گفت: «همه تصمیمات اوپک تصمیمات کوتاه مدت هستند. ظرفیت تولید بخشی از طرح های بلندمدت ماست.»

زنگنه که در بسیاری از نشست های قبلی اوپک با همتای سعودی اش درگیر شده بود گفت، وی از همکاری خوب شکل گرفته در درون اوپک، شراکت این سازمان با روسیه و همچنین تبعیت بالای اوپک و غیر اوپکی ها از توافق کاهش تولید غافلگیر شده است.

وزیر نفت ایران در این مصاحبه افزود: «پس از بیش از 2 سال، من فکر می کنم این اولین باری است که ما یک نشست آرام و بدون مسئله را پشت سر گذاشتیم. من نزدیک به 20 سال در اوپک بوده ام و این اولین باری است که شاهد تبعیت 100 درصدی از جانب اوپک و تبعیت نزدیک به 100 درصد از سوی غیر اوپکی ها هستیم.»

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج