رئیس شرکت قزاقستانی کازاتم‌پروم گفت که قرارداد تامین اورانیوم ایران را پس از موافقت تمامی اعضای شورای امنیت به علاوه آلمان اجرا خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، رئیس کازاتم‌پروم (Askar Zhumagaliev) شرکت قزاقستانی تامین‌کننده اورانیوم به ایران به تازگی در یک نشست در پارلمان این کشور با موضوع توسعه صنعت اورانیوم به سوالات درباره اولویت‌های قزاقستان در صنعت هسته‌ای پاسخ داد.

بنا به گزارش پایگاه اینترنتی کازاتم‌پروم، این مقام ارشد شرکت کازاتم‌پروم در پاسخ به سوالی درباره قرارداد شرکت دولتی کازاتم‌پروم با سازمان انرژی اتمی ایران برای تامین 950 تن اورانیوم گفت: ایران یک برنامه متناسب برای توسعه انرژی هسته‌ای دارد و ما یک قرارداد با این کشور امضا کرده‌ایم. شرایط برای ما جذب‌کننده است اما این قرارداد را پس از موافقت تمامی شش عضو شورای امنیت سازمان ملل به اجرا درمی‌آوریم.

رییس کازاتم‌پروم ادامه داد: به محض این‌که اسناد مربوطه دریافت شود، ما نقل و انتقال را آغاز خواهیم کرد.

اما چند روز بعد از انتشار سخنان رییس کازاتم پروم روزنامه نیو یوروپ چاپ بلژیک در گزارشی مدعی شد: شرکت کازاتم‌پروم اعلام کرده که سیاست‌های دولت ترامپ رییس‌جمهور آمریکا، ارسال اورانیوم به ایران را غیر ممکن کرده است.

در همین رابطه، ارژان آشیکبائوف، معاون وزیر امور خارجه قزاقستان نیز پیش از این گفته بود که این قرارداد سه ساله بوده و الزامات قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را رعایت می‌کند.

بر اساس اعلام مقامات ایران، موضوع خرید 950 تن اورانیوم طبیعی از قزاقستان در کمیسیون مشترک برجام از سوی انگلیس با وجود موافقت تمامی اعضای گروه 1+5 مورد مخالفت قرار می‌گیرد.

مخالفت انگلیس هم‌زمان با سفر ترزا می به خاورمیانه و اظهارات وی در راستای سیاست ایران هراسی بود که با واکنش تند ایران مواجه شد.

این موضوع از سوی ایران در هفتمین کمیسیون مشترک برجام در وین مورد بحث و پیگیری قرار گرفت و هم‌چنان موضوع قرارداد ایران و قزاقستان برای خرید اورانیوم به قوت خود باقی است.

بنا بر گزارش رسانه‌های ایرانی، بهروز کمالوندی در واکنش به خبر مخالفت آمریکا با انتقال اورانیوم از قزاقستان به ایران، انتشار این اخبار را فضاسازی برخی رسانه‌های دانسته و گفته است که " ما مذاکرات طولانی با قزاقستان داشتیم و البته خرید 950 تن اورانیوم از این کشور مورد تائید همه کشورهای عضو کمیسیون مشترک ایران و 1+5 حتی آمریکا و انگلیس نیز قرار گرفته بود که البته انگلیس پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا با تغییر موضع اولیه خود با موضوع مخالفت کرد."

وی گفته است: تلاش‌های وزارت امور خارجه کشورمان برای متقاعد کردن انگلیس که خواستار ارائه دلایل نیاز ایران به این محموله شده بود، همچنان ادامه دارد. به نظر می‌رسد خبرسازی‌هایی از این نوع توسط رسانه‌های دست چندمی انگلیس با اهداف خاصی صورت می‌گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج