طرح شبکه آبیاری و زهکشی ناحیه عمرانی دوم سد خداآفرین در دشت مغان امروز با حضور حمید چیت چیان، وزیر نیرو و جمعی از مسوولان استان اردبیل افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری موج، مساحت پایاب ناحیه عمرانی دوم سد خداآفرین ۱۰ هزار هکتار است که از این میزان ٨٠٠ هکتار باغ های مجهز به سامانه آبیاری قطره‌ای، ٦ هزار و ٥٠٠ هکتار مزارع مجهز به سامانه آبیاری بوسیله ماشین‌های سنترپیوت و ٣ هزار و ٢٠٠ هکتار مزارع مابین سنترپیوت‌ها مجهز به سامانه آبیاری کلاسیک ثابت با آبپاش متحرک است.  

طرح ناحیه عمرانی دوم خداآفرین مشتمل بر ١٦ قشلاق است که زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم پنج هزار نفر را فراهم می کند و اعتبار هزینه شده این طرح ۶ هزار ٧٠٠ میلیارد ریال است.  

وی اضافه کرد: در ناحیه عمرانی دوم خداآفرین در استان اردبیل برای آبیاری منطقه سد بزرگی ساخته شده که آب را بر روی رودخانه ارس ذخیره می کند و سد قیزقلعه سی هم برای تنظیم و هدایت آب به کانال اصلی به مساحت ۱۴۴ کیلومتر احداث شده که ۵۲ کیلومتر آن مربوط به استان آذربایجان شرقی و ۹۲ کیلومتر دیگر در حوزه استان اردبیل است.  

حمید چیت چیان افزود: صدها ابنیه، پل، ایستگاه پمپاژ در طول این کانال‌ها اجرا و ساخته شده و اینها نمونه ای از کارهای بسیار عظیم دولت تدبیر و امید است.  

وی اضافه کرد: طرح خداآفرین در سال ۸۳ شروع شده بود که تا ابتدای دولت یازدهم ۱۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشت به طوری که  از سال ۹۳ زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به محض دریافت اعتبارات مربوط به طرح های مرزی با تدبیر رئیس جمهوری در طی کمتر از سه سال این طرح به ۵۸ درصد پیشرفت فیزیکی رسید.  

چیت چیان یادآور شد: ناحیه عمرانی دوم خداآفرین که امروز افتتاح شد زمینه های اشتغال زیادی را فراهم می کند و ناحیه عمرانی سوم و چهارم خداآفرین هم تا نیمه اول سال ۹۷ به بهره برداری خواهد رسید.  

وی با بیان اینکه در مجموع طرح خداآفرین پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: سرمایه گذاری عظیمی در این طرح‌ها شده که اگر به صورت منطقی استفاده کنیم منشاء تحول اقتصادی خواهد بود و صنایع تبدیلی و تکمیلی در کنار این طرح ها نیز می تواند زمینه اشتغال زیادی را در استان اردبیل ایجاد کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج