نرخ تورم سالیانه برزیل در ماه آوریل به کمترین میزان ۱۰ سال اخیر خود رسید که به بانک مرکزی این کشور کمک خواهد کرد که یک بار دیگر نرخ بهره را به شدت کاهش دهد .

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، شاخص قیمت مصرف کننده بنچ مارک IPCA ۴.۱۰ درصد در طول ۱۲ ماه گذشته تا پایان آوریل  رشد داشته که در مقایسه از مقدار ۴.۴۱ که میانگین پیش بینی  ۲۶ اقتصاد دان رویترز  است هم کمتر شد. این داده ها روز ۴ شنبه منتشر خواهد شد

با این حساب، نرخ تورم سالانه برزیل نسبت به تورم ۱۰.۷ درصدی در ژانویه ۲۰۱۶ که بالاترین رقم ۱۲ سال اخیر بود  و به علت بحران شدید اقتصادی، کاهش تقاضای مصرف کننده و رشد شدید بیکاری نشات گرفته بود، کاهش قابل ملاحظه ای یافته است.

رییس جمهور میشل تمر اعلام کرد که این کاهش تورم نشان می‌دهد که دولت وی پایه‌ای محکم برای بهبود وضعیت بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین ایجاد کرده است.

با کاهش فشار تورم، بانک مرکزی به طور مداوم نرخ بهره بانکی خود را که در اکتبر گذشته ۱۴.۲۵ بود، کاهش داده است.

ماه گذشته بانک مرکزی این نرخ را دوباره شکست و با کاهشی یک درصدی  آنرا به ۱۱.۲۵ درصد رساند که این شدید ترین کاهش نرخ بهره در ۸ سال گذشته بوده است.

لئوناردو کاستا، اقتصاددان در سائوپائولو می‌گوید: رقم تورم، پرونده کاهش یک درصدی دیگری را از نرخ بهره این ماه شکل می‌دهد.

در روز دوشنبه اقتصاد دانان رویترز با بررسی بانک مرکزی برزیل، نرخ بهره بانک مرکزی را تا پایان دسامبر ۸.۵ درصد و تورم سالیانه را ۴ درصد پیش‌بینی کرده اند. بر طبق میانگین ۲۸ پیش‌بینی اقتصاد دانان رویترز انتظار میرفت در ماه آوریل قیمت های مصرف کنندگان ۰.۱۶ درصد نسبت به ماه مارچ افزایش پیدا کند.

در پیش بینی ۲۸ اقتصاددان نرخ تورم ماهانه بین ۰.۲۷ درصد تا ۰.۱۲ درصد بود در حالیکه تخمین های ۱۲ ماهه بین مقادیر ۴.۰۷ تا ۴.۲۲ درصد قرار داشت.

 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج